| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Portugalii

Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Portugalii

Portugalia jest państwem przyjaznym rozwojowi biznesu, o ogromnym potencjale gospodarczym. Sprzyja temu stosunkowo ograniczona liczba formalności, z którymi związane jest rozpoczęcie biznesu. Z drugiej jednak strony - obciążenia podatkowe są porównywalne z istniejącymi w Polsce, a przy pewnym poziomie dochodów nawet wyższe niż w Polsce.

PO Potencjał Ludzki, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), obejmie swym zakresem wszystkie regiony Portugalii położone na kontynencie. Autonomiczne regiony Azorów i Madery korzystać będą z odrębnych, regionalnych PO, również finansowanych ze środków EFS. Programy te wspierać będą projekty mające na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników portugalskich przedsiębiorstw poprzez szkolenia, tworzenie nowych miejsc pracy, jak również wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Beneficjentami pomocy będą zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i firmy z sektora MSP.

Szczegółowych informacji na temat funduszy strukturalnych dostępnych w Portugalii w latach 2007-2013 należy szukać na stronach internetowych: www.qren.pt, www.pofc.qren.pt, www.poph.qren.pt, gdzie znajdują się również dane teleadresowe instytucji udzielających informacji na temat poszczególnych PO.

Więcej informacji na temat zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Portugalii można znaleźć na następujących stronach:

• Ambasada RP w Portugalii,

www.emb-polonia.pt.

• Wydział Ekonomiczno-Handlowy Ambasady RP w Lizbonie,

www.negociosnapolonia.com.

• Centra Zakladania Firm (Centros de Formalidades das Empresas),

www.cfe.iapmei.pt.

• Instytut Wspierania Średnich i Małych Przedsiębiorstw CFE Lisboa I IAPMEI (Instituto de Apoio as Pequenas e Médias Empresas) Av. Columbano Bordalo Pinheiro, n° 86 1070-065 Lisboa, telefone: 21 723 23 00.

Anna Lewandowska

 

1 Materiał opracowany na podstawie publikacji Poradnik biznesmena, Wydział Ekonomiczno-Handlowy Ambasady RP w Lizbonie oraz K. Wach, Jak założyć firmę w Unii Europejskiej, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2005.

2 Centra formalności dla przedsiębiorstw (CFE) są centrami usługowymi w zakresie obsługi i udzielania informacji klientom, jednostkami działającymi w celu ułatwienia przebiegu procesu tworzenia, przekształcenia lub likwidacji przedsiębiorstw, jak również innych operacji w tym zakresie.

3 K. Wach, Jak założyć firmę..., op. cit., s. 285.

4Jak założyć działalność gospodarczą, Wydział Ekonomiczno-Handlowy Ambasady RP w Lizbonie, www.negociosnapolonia.com.

5 K. Wach, Jak założyć firmę w Unii Europejskiej, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2005, s. 291.

6 Od 1999 r. między Portugalią a Polską obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Portugalską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzona w Lizbonie 9 maja 1995 r. (Dz.U. z 1998 r. Nr 48, poz. 304).

7 E. Rutczyńska, Na jakie dotacje może liczyć przedsiębiorca w Portugalii, „Gazeta Prawna” z 25 grudnia 2007 r. - www.gazetaprawna.pl.

8 Komisja Europejska - Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej, http://ec.europa.eu/regional_policy/index_pl.htm.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK