| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Gdzie szukać unijnych pieniędzy

Gdzie szukać unijnych pieniędzy

W każdym programie operacyjnym przedsiębiorcy prowadzący małe i średnie firmy mogą starać się o dotacje.

Prawie 30% środków z RPO (około 250 mln euro) chce przeznaczyć na poprawę innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw region pomorski. MŚP dostaną też dotacje na inwestycje tworzące nowe miejsca pracy.

Najwięcej na sektor przedsiębiorstw przeznaczył Śląsk - około 630 mln euro. Środki te mają się przyczynić do rozwoju nowoczesnej gospodarki, opartej na innowacyjnych firmach. Projekty firm usługowych, produkcyjnych i turystycznych będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w województwie świętokrzyskim (do podziału jest 250 mln euro). Wspierane będzie także tworzenie nowych miejsc pracy.

Województwo warmińsko-mazurskie postawiło na rozwój gospodarki innowacyjnej, przeznaczając na ten cel ponad 400 mln euro.

Firmy wielkopolskie otrzymają wsparcie technologiczne oraz pomoc w tworzeniu i rozwijaniu nowej firmy (niecałe 300 mln euro). Marszałek pomoże także tworzyć nowe miejsc pracy i rozwijać turystykę.

Prawie 200 mln euro na wsparcie firm przeznaczyło zachodniopomorskie. Środki te otrzymają firmy rozwijające nowoczesne technologie.

Za nabór wniosków i wybór projektów, które otrzymają dofinansowanie, odpowiadają w przypadku RPO urzędy marszałkowskie.

Programy operacyjne to niejedyna możliwość uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej. Pieniądze na rozwój MSP można także otrzymać ze środków inicjatywy Jeremie.

To wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, której celem jest zwiększenie dostępu do finansowania dla małych i średnich firm.

Tradycyjne programy unijne wspierają przedsiębiorstwa poprzez refundację zrealizowanych inwestycji. Natomiast Jeremie działa na zasadach odnawialnego kredytu. Przedsiębiorca otrzymuje określoną pomoc, a gdy ją spłaci, może ponownie ubiegać się o wsparcie.

O wdrożeniu inicjatywy Jeremie decydują samodzielnie poszczególne kraje i regiony. Do tej pory zdecydowały się na to jedynie Wielkopolska i województwo zachodniopomorskie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK