| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Gdzie szukać unijnych pieniędzy

Gdzie szukać unijnych pieniędzy

W każdym programie operacyjnym przedsiębiorcy prowadzący małe i średnie firmy mogą starać się o dotacje.

Kujawsko-pomorskie wesprze swoje firmy kwotą około 250 mln euro. Pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw, zwłaszcza z sektora MSP.

Województwo lubelskie uczyniło rozwój przedsiębiorczości swoim najważniejszym celem, przeznaczając na pomoc dla podmiotów gospodarczych ponad 370 mln euro. Środki te mają przyczynić się do zmiany struktury gospodarczej regionu - z rolniczej na usługową.

Ponad 120 mln euro dostaną firmy w lubuskim. Z tych środków będą wspierane projekty dotyczące wprowadzania na rynek nowych technologii i produktów, inwestycji w czyste technologie, tworzenia infrastruktury związanej z badaniami i rozwojem technologicznym.

Rozwój innowacyjnej gospodarki jest głównym celem działań władz regionu łódzkiego. Priorytetem województwa jest wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach w celu podniesienia ich potencjału gospodarczego. Na ten cel samorząd przeznaczy prawie 40% wszystkich środków z Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli prawie 420 mln euro. Ponadto region dofinansuje udział w targach, wystawach i misjach gospodarczych.

Niewiele mniej na rozwój przedsiębiorczości wyda Małopolska - około 400 mln euro. Pieniądze te zostaną przeznaczone na podnoszenie konkurencyjności lokalnych firm oraz dostosowanie przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska. MSP otrzymają także wsparcie na badania, inwestycje rozwojowe i budowę klastrów.

Prawie 25% środków z RPO (około 430 mln euro) Mazowsze wyda na tworzenie warunków dla rozwoju gospodarki, przede wszystkim opartej na innowacjach. Finansowane będą działania na rzecz poprawy warunków do rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej oraz podniesienia konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw.

Opolskie również zainwestuje w rozwój lokalnych firm. Władze województwa zaplanowały na ten cel ponad 150 mln euro.

Wsparcie otrzymają m.in. projekty dotyczące unowocześnienia produktów i procesów produkcyjnych.

Ponad 350 mln euro wyda na pomoc małym i średnim firmom województwo podkarpackie. Samorząd chce bezpośrednio pomóc firmom, ale także przyczynić się do rozwoju współpracy między nimi, a więc do rozwoju powiązań produkcyjnych, handlowych i finansowych z partnerami zewnętrznymi, zwłaszcza do współpracy z Ukrainą i Słowacją.

Podniesienie konkurencyjności firm z regionu to jedno z najważniejszych założeń RPO na Podlasiu. Dlatego władze samorządowe chcą wspierać innowacyjność oraz rozwój techniki i nowoczesnych technologii.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK