| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Co decyduje o przyznaniu unijnej dotacji

Co decyduje o przyznaniu unijnej dotacji

Po pozytywnym zakończeniu oceny formalnej złożone przez przedsiębiorców wnioski o dofinansowanie inwestycji kierowane są do oceny merytorycznej. Składa się ona z dwóch rodzajów kryteriów: ogólnych, które obligatoryjnie muszą być spełnione, oraz kryteriów punktowanych. Na co zwrócić uwagę przy kryteriach obligatoryjnych?


Po pierwsze, trzeba je znać. Nie zawsze jest to takie oczywiste, bo w wielu działaniach w regionalnych programach operacyjnych przedsiębiorca nie znajdzie kryteriów oceny w dokumentacji konkursowej, ale będzie musiał odnaleźć je w Uszczegółowieniu danego programu (kilkusetstronicowy dokument). Kłopotliwe też może być to, że część kryteriów może być wspólnych dla całej osi priorytetowej, a część specyficznych dla danego działania. Różne może też być nazewnictwo tych kryteriów: ekonomiczno-techniczne, wykonalności, dopuszczające itp.

Jednym z obligatoryjnych kryteriów jest wykonalność finansowa i ekonomiczna projektu oraz prawidłowość przygotowania analiz finansowych. Instytucja wdrażająca sprawdza, czy wnioskodawca zapewnił źródła finansowania projektu - całego, nie tylko w odniesieniu do środków własnych (firma musi pokryć koszty realizacji inwestycji, a dotację otrzyma w formie refundacji tych kosztów). W większości działań w przypadku korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania wnioskodawca zobowiązany jest do załączenia promesy kredytowej lub leasingowej (w niektórych województwach instytucje wdrażające zamieszczają nawet konkretny obowiązujący wzór takiej promesy). Co istotne - najczęściej załączenie promesy oznacza, że kryteria oceny finansowej i ekonomicznej projektu uznaje się za spełnione.

Kryteria obligatoryjne będą też dotyczyć wykonalności instytucjonalnej projektu (czy przedsiębiorstwo posiada zasoby kadrowe liczbowo i jakościowo wystarczające do zrealizowania inwestycji), wykonalności technicznej i technologicznej inwestycji oraz zasadności ponoszonych kosztów - wysokości i rodzaju poszczególnych kosztów kwalifikowanych. Oceniane będzie, też czy zaproponowane wydatki gwarantują osiągnięcie celów projektu. Bardzo ważne jest też pojęcie tzw. trwałości projektu - oznacza ono, że analiza wykonalności (finansowej, instytucjonalnej i technicznej) projektu firmy z sektora MsP dotyczy nie tylko okresu realizacji inwestycji, ale również trzech lat po jej zakończeniu.

Pamiętajmy, że ocena dokonywana jest na podstawie dokumentów, które przedsiębiorca składa wraz z wnioskiem o dofinansowanie. Dlatego tak ważne jest, aby oceniający analizując dokumentację, nie miał żadnych wątpliwości co do możliwości zrealizowania naszej inwestycji.

Jakub Fulara

Biuro Funduszy Unii Europejskiej i Programów Publicznych Bank Pekso

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK