| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej we Włoszech

Jak rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej we Włoszech

Podjęcie pracy we Włoszech przez obywateli polskich w formie samozatrudnienia odbywa się na zasadach obowiązujących wszystkich obywateli UE.

Składanie wszystkich dokumentów związanych z wpisem firmy do rejestru przedsiębiorstw jest możliwe wyłącznie drogą elektroniczną lub na nośniku elektronicznym (system TELEMACO), po potwierdzeniu podpisem elektronicznym. W celu zarejestrowania działalności gospodarczej w tym systemie konieczne jest posiadanie specjalnej karty SMART, umożliwiającej składanie podpisu elektronicznego.

Karty takie można otrzymać w biurach Izb Handlowych. Obowiązek rejestracji przedsiębiorstwa drogą elektroniczną nie obowiązuje jednak przedsiębiorców indywidualnych. Kolejnym etapem jest uzyskanie we właściwym terytorialnie urzędzie skarbowym (Agenzia delle Entrate) numeru identyfikacji podatkowej (codice fiscale) oraz numeru dla celów podatku VAT (partita IVA). Zgłoszenie do urzędu skarbowego powinno nastąpić w ciągu 30 dni od daty rozpoczęcia działalności. Trzeba również dokonać rejestracji dla celów ubezpieczeniowych w INPS, którego polskim odpowiednikiem jest ZUS.

WAŻNE ADRESY

www.cna.it - strona Krajowej Konfederacji Rzemiosła oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców (CNA)

www.camcom.it - zawiera wykaz wszystkich izb handlowych (CCIAA)

www.rm.camcom.it - zawiera Vademecum korzystania z rejestracji firm drogą elektroniczną (TELEMACO)

87 tys. Polaków przebywało we Włoszech ponad 3 miesiące w 2007 roku

Źródło: GUS

MaŁgorzata Kryszkiewicz

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzela Gawrońska-Baran

Radca prawny, doktor nauk prawnych z kilkunastoletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, specjalizujący się również w kwestiach legislacyjnych. Autorka licznych profesjonalnych publikacji poświęconych problematyce zamówień publicznych. Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych w latach 2007-2008, w latach 2010-2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej. W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK