| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę na Litwie

Jak założyć firmę na Litwie

PIT na Litwie płacony jest według podstawowej stawki w wysokości 24 proc. W przypadku przedsiębiorców rozliczających PIT stawka ta jest obniżona do poziomu 15 proc. Podobnie jest z rozliczeniami CIT. Stawka podstawowa wynosi 15 proc.

Spółka publiczna natomiast jest odpowiednikiem polskiej spółki akcyjnej. Akcjonariuszami spółki mogą być osoby prawne i osoby fizyczne, w przypadku tej spółki liczba akcjonariuszy jest nieograniczona. Minimalny kapitał zakładowy spółki publicznej wynosi 150 tys. LTL.

Aby rozpocząć działalność w jednej ze wskazanych form, należy przejść procedurę rejestracyjną.

- W pierwszej kolejności należy m.in. uchwalić statut (dotyczy to w szczególności spółek kapitałowych) lub podpisać umowę spółki, a następnie złożyć w rejestrze przedsiębiorców wniosek o rejestrację wraz z innymi wymaganymi dokumentami (np. w przypadku spółki publicznej m.in. protokół z posiedzenia założycielskiego lub pisemną decyzję jedynego założyciela, oświadczenie z banku potwierdzające wpłatę kapitału początkowego spółki) - podpowiada Natalia Krupa.

Wskazuje też, że nadany przez rejestr numer jest jednocześnie numerem NIP przedsiębiorstwa. Numerem identyfikacji podatkowej osób fizycznych jest ich numer w ewidencji ludności (PESEL). Przedsiębiorcy mają również obowiązek posiadania konta firmowego.

- W tym samym czasie przedsiębiorstwa objęte obowiązkiem rejestracji dla potrzeb VAT powinny wystąpić z wnioskiem o taką rejestrację - dodaje nasza rozmówczyni z Accreo Taxand.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają rezydenci litewscy od całości osiągniętego przez nich dochodu.

- Rezydentem jest osoba posiadająca miejsce zamieszkania na terytorium Litwy albo której centrum interesów życiowych znajduje się na Litwie, albo która przebywała na terytorium Litwy przez okres ponad 183 dni w ciągu roku podatkowego (przy czym ocena rezydencji powinna uwzględniać również postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania) - tłumaczy Natalia Krupa.

Podkreśla także, że nierezydenci opodatkowani są jedynie od dochodów osiągniętych na terenie Litwy. Odpowiednie postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania stosuje się pod warunkiem dostarczenia organom podatkowym certyfikatu rezydencji. Za dochody nierezydentów uznaje się dochody uzyskane za pośrednictwem stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Litwy, oraz dochody z innych rodzajów działalności obejmujących m.in. odsetki, dywidendy, wynagrodzenie ze stosunku pracy, wynagrodzenia z praw autorskich.

Podstawowa stawka podatku dochodowego od osób fizycznych, obowiązująca od 1 stycznia 2008 r., wynosi 24 proc. W stosunku do niektórych rodzajów dochodów stosowana jest również stawka 15 proc., np. do wpływów z działalności gospodarczej, praw autorskich czy najmu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »