REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć firmę w Słowenii

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy w Słowenii najchętniej prowadzą firmy jednoosobowe. Stawka PIT zależy od wysokości dochodów i waha się od 16 do 41 proc. CIT jest na poziomie 22 proc.

Słowenia przyciąga wielu zagranicznych przedsiębiorców. Atrakcyjne dla nich jest korzystne położenie Słowenii, liberalne przepisy w zakresie handlu wewnętrznego oraz stabilizacja gospodarcza.

REKLAMA

Według Krzysztofa Gratki, konsultanta w Accreo Taxand, Polska jest jednym z ważniejszych partnerów handlowych Słowenii, niemniej jednak należy podkreślić, że wciąż zdecydowanie więcej towarów kupujemy od firm słoweńskich niż sprzedajemy na lokalnym rynku.

- Po stronie minusów prowadzenia działalności gospodarczej w Słowenii należy przede wszystkim wymienić zbiurokratyzowane procedury rejestracyjne, które często bywają czasochłonne (od 1,5 miesiąca do 4 miesięcy), a przy tym są dość kosztowne - podkreśla Krzysztof Gratka.

Prowadzenie firmy

REKLAMA

Podmioty planujące prowadzenie działalności gospodarczej w Słowenii powinny pamiętać, że zgodnie z wewnętrznymi przepisami istnieje obowiązek sporządzania dokumentów obiegowych w rodzimym języku. Także osoby piastujące najwyższe stanowiska w firmie powinny posługiwać się językiem słoweńskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dodatkowym warunkiem jest obowiązek posiadania przez przedsiębiorcę oryginałów dokumentacji lub kopii poświadczonych notarialnie. W rezultacie prowadzenie działalności bez lokalnego doradcy bądź wspólnika wydaje się bardzo trudnym zadaniem - ostrzega Krzysztof Gratka.

REKLAMA

Dodaje, że w zależności od preferencji w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej zagraniczny przedsiębiorca może wybrać jedną z poniższych form: firma jednoosobowa, spółka jawna, spółka cicha, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna. Z informacji Krzysztofa Gratki wynika, że najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne w Słowenii jest firma jednoosobowa (tzw. samozatrudnienie). Na popularność tej formy wpływa fakt, że osoby podejmujące działalność gospodarczą w tej formie mogą pozostawać także w stosunku pracy z innym podmiotem bez żadnych negatywnych konsekwencji dla prowadzonej działalności.

- W celu podjęcia działalności gospodarczej w formie samozatrudnienia przedsiębiorca musi dopełnić wielu obowiązków ewidencyjnych. Przede wszystkim inwestor musi zarejestrować działalność w ewidencji przedsiębiorców prowadzonej przez Agencję Ewidencji Publicznych (AJPES). Pewnym udogodnieniem w tym zakresie jest możliwość dokonania rejestracji w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu internetowego VEM - wskazuje nasz ekspert z Accreo Taxand.

Wyjaśnia jednocześnie, że następnym krokiem, po uzyskaniu stosownego wpisu w ewidencji, jest zgłoszenie działalności do rejestru prowadzonego przez właściwy dla przedsiębiorcy urząd skarbowy. Po zakończeniu procedury rejestracyjnej przedsiębiorca uzyskuje numer NIP.

To jednak nie koniec obowiązków ewidencyjnych. Przedsiębiorca zobowiązany jest jeszcze do otworzenia rachunku w Funduszu Emerytalnym, a także uzyskania numeru ubezpieczenia socjalnego i numeru statystycznego. Niedostatki wynikające z często długo przeciągającej się procedury rejestracyjnej zdają się rekompensować niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej w tej formie, albowiem koszt rozpoczęcia działalności rozpoczyna się już od 25 euro.

- Wśród spółek od lat najatrakcyjniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej dla zagranicznych przedsiębiorców jest odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - stwierdza Krzysztof Gratka.

Wyjaśnia również, że minimalny kapitał założycielski spółki wynosi 7,5 tys. euro, przy czym istnieje wymóg, aby co najmniej 25 proc. kapitału spółki zostało wniesione w gotówce przed rejestracją. Także aporty rzeczowe powinny zostać wniesione przez udziałowca przed zarejestrowaniem podmiotu. Przepisy słoweńskie przewidują także pewne ograniczenia w zakresie liczby wspólników oraz wysokości nominalnej udziału. Otóż słoweńska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może mieć więcej niż 50 wspólników, natomiast wartość nominalna udziału musi być nie mniejsza niż 50 euro.

Polskich inwestorów pragnących prowadzić działalność gospodarczą w Słowenii na większą skalę zainteresuje w szczególności organizacja spółki akcyjnej. Dla tego rodzaju spółki ustawodawca przewidział minimalny kapitał w wysokości 25 tys. euro. Analogicznie jak w przypadku spółki z o.o. co najmniej 25 proc. kapitału w gotówce oraz aporty rzeczowe muszą zostać wniesione przed rejestracją. Cechą charakterystyczną spółki akcyjnej jest obowiązek zatrudnienia przynajmniej 20 pracowników, a także posiadania co najmniej 5 akcjonariuszy.

Spółki osobowe cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością wśród inwestorów zagranicznych.

- Kwoty stanowiące podstawę podatku od wynagrodzenia podane są w ujęciu miesięcznym, a nie rocznym jak w przypadku podatku dochodowego. Istotne jest także, że opodatkowane podatkiem od wynagrodzeń jest wynagrodzenie w kwocie brutto - wyjaśnia Krzysztof Gratka.

Wskazuje też, że słoweńskie przepisy podatkowe przewidują generalną ulgę od dochodu w wysokości 2959,60 euro. Istotna w praktyce dla obywateli Polski (jako rezydentów kraju należącego do Unii Europejskiej) może okazać się także ulga na członków rodziny w kwocie 2066,00 euro, jeżeli taki dochód przekracza 90 proc. dochodów do opodatkowania w danym roku podatkowym danej osoby fizycznej.

Podatek od firm

Z danych eksperta Accreo Taxand wynika, że w Słowenii stawka podatkowa podatku dochodowego od osób prawnych jest systematycznie obniżana i docelowo ma wynosić w 2010 roku 20 proc. Według aktualnie obowiązującej stawki podatnicy opodatkowują dochód stawką 22 proc.

Zerową stawkę do osiąganych dochodów zastosują m.in.: fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne oraz towarzystwa ubezpieczeniowe.

Obowiązki VAT

Co do zasady, dostawa towarów i świadczenie usług opodatkowane są w Słowenii 20-proc. stawką VAT. Jednak w zakresie dostawy niektórych towarów i usług zastosowanie znajdzie zredukowana stawka w wysokości 8,5 proc. Stawką tą objęte są m.in.: dostawy żywności, wody, lekarstw, sprzętu medycznego, transportu publicznego, książek oraz apartamenty.

W Słowenii, próg po przekroczeniu którego podmioty muszą się zarejestrować dla celów VAT, został ustalony na poziomie 25 tys. euro. Podatnicy, którzy nie osiągnęli obrotu przekraczającego powyższy poziom, zwolnieni są z VAT.

- Przedsiębiorcy zobowiązani są także do regularnego składania deklaracji za okresy miesięczne, kwartalne lub półroczne - podsumowuje Krzysztof Gratka.

ROZLICZENIA PIT

W Słowenii, co do zasady, osoba pozostająca w stosunku pracy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz podatkiem od wynagrodzenia. - Zarówno w przypadku podatku dochodowego, jak i podatku od wynagrodzeń stawki mają charakter progresywny i zależą od wysokości otrzymywanych przez podatnika dochodów i wynagrodzeń - podkreśla Krzysztof Gratka.

SKALA PIT W SŁOWENII

Osoba, która osiągnie dochody w 2008 roku w wysokości:

• poniżej 7187,60 euro będzie opodatkowana według stawki 16 proc.,

• w przedziale od 7187,60 - 14375,20 euro zapłaci 1150,02 Euro + 27 proc. nadwyżki przekraczającej 7187,60 euro,

• Powyżej 14375,20 euro zapłaci 3090,67 euro + 41 proc. od nadwyżki.

PODATEK OD WYNAGRODZEŃ W SŁOWENII

Stawki podatku od wynagrodzeń kształtują się następująco:

• do 688,53 euro - 0 proc.,

• od 688,53 - 1669,17 euro - 1,1 proc.,

• od 1669,17 - 3129,69 - 2,3 proc.,

• powyżej 3129,69 euro na poziomie 4,4 proc.

SŁOWEŃSKA SPÓŁKA CICHA

Specyficznym podmiotem prawa słoweńskiego jest spółka cicha. Spółka cicha jako jedyna ze spółek nie posiada osobowości prawnej. Istota spółki cichej opiera się na współdziałaniu wspólnika cichego i wspólnika jawnego. Wspólnik cichy wnosząc wkład na rzecz wspólnika jawnego uczestniczy w zyskach z działalności przedsiębiorstwa prowadzonego przez wspólnika jawnego, natomiast nie ujawnia się na zewnątrz, nie posiada prawa do majątku spółki, a także nie odpowiada za zobowiązania spółki.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA