| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Słowenii

Jak założyć firmę w Słowenii

Przedsiębiorcy w Słowenii najchętniej prowadzą firmy jednoosobowe. Stawka PIT zależy od wysokości dochodów i waha się od 16 do 41 proc. CIT jest na poziomie 22 proc.


Słowenia przyciąga wielu zagranicznych przedsiębiorców. Atrakcyjne dla nich jest korzystne położenie Słowenii, liberalne przepisy w zakresie handlu wewnętrznego oraz stabilizacja gospodarcza.

Według Krzysztofa Gratki, konsultanta w Accreo Taxand, Polska jest jednym z ważniejszych partnerów handlowych Słowenii, niemniej jednak należy podkreślić, że wciąż zdecydowanie więcej towarów kupujemy od firm słoweńskich niż sprzedajemy na lokalnym rynku.

- Po stronie minusów prowadzenia działalności gospodarczej w Słowenii należy przede wszystkim wymienić zbiurokratyzowane procedury rejestracyjne, które często bywają czasochłonne (od 1,5 miesiąca do 4 miesięcy), a przy tym są dość kosztowne - podkreśla Krzysztof Gratka.

Podmioty planujące prowadzenie działalności gospodarczej w Słowenii powinny pamiętać, że zgodnie z wewnętrznymi przepisami istnieje obowiązek sporządzania dokumentów obiegowych w rodzimym języku. Także osoby piastujące najwyższe stanowiska w firmie powinny posługiwać się językiem słoweńskim.

- Dodatkowym warunkiem jest obowiązek posiadania przez przedsiębiorcę oryginałów dokumentacji lub kopii poświadczonych notarialnie. W rezultacie prowadzenie działalności bez lokalnego doradcy bądź wspólnika wydaje się bardzo trudnym zadaniem - ostrzega Krzysztof Gratka.

Dodaje, że w zależności od preferencji w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej zagraniczny przedsiębiorca może wybrać jedną z poniższych form: firma jednoosobowa, spółka jawna, spółka cicha, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna. Z informacji Krzysztofa Gratki wynika, że najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne w Słowenii jest firma jednoosobowa (tzw. samozatrudnienie). Na popularność tej formy wpływa fakt, że osoby podejmujące działalność gospodarczą w tej formie mogą pozostawać także w stosunku pracy z innym podmiotem bez żadnych negatywnych konsekwencji dla prowadzonej działalności.

- W celu podjęcia działalności gospodarczej w formie samozatrudnienia przedsiębiorca musi dopełnić wielu obowiązków ewidencyjnych. Przede wszystkim inwestor musi zarejestrować działalność w ewidencji przedsiębiorców prowadzonej przez Agencję Ewidencji Publicznych (AJPES). Pewnym udogodnieniem w tym zakresie jest możliwość dokonania rejestracji w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu internetowego VEM - wskazuje nasz ekspert z Accreo Taxand.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK