| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę na Malcie

Jak założyć firmę na Malcie

Dochody osób fizycznych podlegają na Malcie opodatkowaniu PIT od 15 do 35 proc. Stawka maltańskiego CIT wynosi 35 proc., jednakże w pewnych przypadkach może być obniżona.

Dochody osób fizycznych podlegają na Malcie opodatkowaniu PIT progresywną stawką od 15 do 35 proc., przy czym kwota wolna od podatku wynosi ok. 7440 euro.

Obciążenia podatkowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawowa stawka maltańskiego VAT to 18 proc. Występują także dwie stawki o charakterze preferencyjnym - 5-proc., znajdująca zastosowanie m.in. w przypadku usług turystycznych, dostawy akcesoriów medycznych i dzieł sztuki, oraz 0 proc. (eksport).

Specjaliści Accreo Taxand wyjaśniają, że przedsiębiorca dokonujący na Malcie dostawy towarów lub świadczenia usług podlega obowiązkowi rejestracyjnemu dla potrzeb VAT w ciągu 30 dni od dnia dokonania pierwszej transakcji opodatkowanej VAT. Formalności rejestracyjne mogą być dopełnione także przez internet.

- Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność usługową lub handlową, będą zwolnieni z obowiązku rejestracji, jeśli ich roczne obroty nie przekroczą 24 tys. euro (w przypadku firm usługowych) albo 36 tys. euro (w przypadku firm handlowych) - wyjaśnia Mateusz Stańczyk.

Co do zasady deklaracje VAT powinny być składane kwartalnie, jednak pewne grupy podatników mogą rozliczać się w systemie miesięcznym (eksporterzy oraz przedsiębiorcy regularnie uprawnieni do zwrotu VAT) albo rocznym (podatnicy zwolnieni z podatku VAT oraz mali podatnicy).

Przeniesienie własności nieruchomości regulowane jest odrębnymi regulacjami podatkowymi i w konsekwencji podlega stawce 12 proc., znajdującej zastosowanie w odniesieniu do zysku otrzymanego z tytułu transakcji sprzedaży nieruchomości lub praw z nią związanych.

- W niektórych przypadkach możliwe jednak będzie łączenie tych zysków z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych - dodaje Magdalena Podolska.

ZAŁOŻENIE SPÓŁDZIELNI

Alternatywną formą prawną prowadzenia działalności przewidzianą przez system maltański jest spółdzielnia. Posiada ona osobowość prawną i podlega rejestracji w rejestrze przedsiębiorców. Jej pracownicy są zarazem właścicielami firmy, ale za zobowiązania spółdzielni odpowiadają tylko do wysokości wniesionych wkładów.

O CZYM WARTO WIEDZIEĆ

Malta została członkiem Unii Europejskiej w 2004 roku, a od początku 2008 roku jest włączona do strefy euro. Tym samym lira maltańska została zastąpiona walutą europejską według przelicznika 1 euro - 0,42 liry maltańskiej.

Na Malcie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, a jej funkcję pełni Ambasada Polski we Włoszech (Wydział Promocji i Handlu: www.infopolonia.it).

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK