| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę na Malcie

Jak założyć firmę na Malcie

Dochody osób fizycznych podlegają na Malcie opodatkowaniu PIT od 15 do 35 proc. Stawka maltańskiego CIT wynosi 35 proc., jednakże w pewnych przypadkach może być obniżona.

Przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić na Malcie mniejszy biznes, mogą podjąć próbę zmierzenia się z instytucją samozatrudnienia. Niestety przed rozpoczęciem działalności będą musieli przejść przez proces sprawdzenia ich kwalifikacji - wyjaśnia Mateusz Stańczyk. Jeżeli planowana działalność nie ma swojego odpowiednika na Malcie, należy liczyć się z wymogiem uznania jej przez lokalne Biuro Uznawalności Kwalifikacji Zawodowych (Malta Professional and Vacational Qualifications Awards Council). Prowadzenie niektórych kategorii działalności wymaga dodatkowo uzyskania odpowiedniej licencji (m.in. usługi transportowe).

Dochody spółek, będących maltańskimi rezydentami, podlegają opodatkowaniu według stawki 35-proc.

- Podatnicy będą uprawnieni do rozpoznania poszczególnych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem jednak, że zostały one poniesione w celu uzyskania przychodu - wyjaśnia Mateusz Stańczyk.

Wskazuje też, że w myśl lokalnego prawa podatkowego, w przypadku gdyby podatnik w danym roku podatkowym osiągnął stratę podatkową, zachowuje możliwość rozliczenia jej przez nieograniczony czas (dla porównania - w Polsce okres ten wynosi jedynie pięć lat).

- Warto zwrócić uwagę, że w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, przedsiębiorców czekają liczne zachęty podatkowe. Ustawa o promocji działalności gospodarczej na Malcie umożliwia m.in. redukcję podatku do 5 lub 10 proc. Przysługuje ona firmom prowadzącym działalność w uprzywilejowanych sektorach gospodarczych (m.in.: farmacji, plastyki, biotechnologii, elektroniki, sprzętu elektronicznego, medycznego, oczyszczania ścieków) przez pierwsze lata prowadzenia działalności - podkreśla Magdalena Podolska.

Według informacji naszej rozmówczyni, firmy te mogą także skorzystać z kredytu podatkowego, wynoszącego 50 proc. kosztów inwestycji w sprzęt lub 50 proc. kosztów płac dla nowo utworzonych miejsc pracy (w zależności od tego, która wartość jest wyższa). Dla małych i średnich przedsiębiorstw wysokość kredytu podatkowego zwiększona jest nawet do 65 proc.

Ponadto maltański system podatkowy przewiduje ulgę na dochody reinwestowane w określone kategorie projektów realizowanych na Malcie. Stawka opodatkowania takich dochodów zmniejsza się o 19,25 proc.

Maltański system opodatkowania dywidend oparty jest na zasadzie przypisania. W rezultacie, podatek uiszczony przez spółkę na Malcie zostaje niejako przeniesiony na udziałowca w momencie wypłaty dywidendy. Udziałowiec ten może wówczas uwzględnić zapłacony podatek w swoim rozliczeniu podatkowym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dywidendy wypłacane na rzecz nierezydentów nie podlegają podatkowi u źródła na Malcie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK