| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę na Słowacji

Jak założyć firmę na Słowacji

Na Słowacji stawka podatku od osób prawnych, od osób fizycznych oraz od towarów i usług została ustalona liniowo i wynosi 19 proc. To ułatwia rozliczenia podatkowe ze słowackim fiskusem.

Osoby prawne, jak również osoby fizyczne mogą prowadzić działalność gospodarczą na terytorium Słowacji również poprzez oddział. Oddział należy zarejestrować w rejestrze handlowym. W tym celu należy zgłosić następujące informacje: imię, nazwisko oraz adres osoby zarządzającej i reprezentującej oddział, miejsce siedziby oddziału, jak również inne informacje. Osobą zarządzającą oddziałem może być zarówno Słowak, jak i osoba innej narodowości. W sytuacji, gdy oddziałem zarządza osoba innej narodowości (z wyłączeniem osób mających narodowość jednego z krajów będących członkami Unii Europejskiej lub OECD), powinna ona posiadać tymczasowe zezwolenie na pracę na terytorium Słowacji. Oddział nie ma osobowości prawnej i nie został dla niego określony minimalny kapitał założycielski. Jednocześnie oddział nie jest zobowiązany do dokonywania audytu finansowego.

Zgodnie ze słowackim prawem podatkowym podstawowym czynnikiem decydującym o opodatkowywaniu danego podmiotu jest rezydencja podatkowa.

Stawka podatku od osób prawnych, od osób fizycznych oraz od towarów i usług została ustalona liniowo i wynosi 19 proc.

Podatkiem dochodowym od osób prawnych opodatkowane są osoby prawne (spółki kapitałowe) oraz osoby, które nie są osobami fizycznymi. Co do zasady, koszty związane z uzyskaniem przychodu obniżają podstawę opodatkowania. Wyjątkowo niektóre koszty, np. koszty reprezentacji czy wydatki na podróże służbowe powyżej określonych limitów nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.

- Słowackie prawo podatkowe przewiduje zwolnienie podatkowe dla dywidend wypłacanych przez słowacką spółkę udziałowcowi mającemu siedzibę na terytorium Unii Europejskiej. Zwolnienie to zostało wprowadzone w ramach implementacji Dyrektywy 90/435/EWG w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spó- łek zależnych różnych państw członkowskich, podkreśla Wojciech Sawicki.

Dodaje też, że zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stronami są Polska i Słowacja, odsetki wypłacane polskiemu podmiotowi, przykładowo z tytułu pożyczki udzielonej spółce słowackiej, mogą być opodatkowane według stawki 10-proc. pod warunkiem, że polski podmiot przekaże słowackiej spółce certyfikat potwierdzający polską rezydencję. W sytuacji, gdy podmiot wypłacający odsetki nie będzie posiadał certyfikatu rezydencji, powinien zostać pobrany podatek według podstawowej stawki 19 proc.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK