| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Dotacje dla firm są w regionach

Dotacje dla firm są w regionach

Małe firmy, które potrzebują dotacji z funduszy unijnych na założenie bądź rozwój działalności, powinny poszukać ich w regionalnych programach operacyjnych.


W regionalnych programach operacyjnych (RPO) do dyspozycji przedsiębiorców będzie 3 mld euro. Większość tych środków trafi do małych firm, bowiem z RPO będą finansowane inwestycje o wartości poniżej 8 mln zł. Jeśli mała firma zdecyduje się na realizację większego projektu, to powinna szukać dotacji w krajowym Programie Innowacyjna Gospodarka (za jego wdrożenie w dużej części odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości).

Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy? Przeanalizujemy to na podstawie RPO dla województwa dolnośląskiego. Wsparcie dla przedsiębiorstw w tym programie jest umieszczone w Działaniu 1.1 Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw. Samorząd Dolnego Śląska zdecydował, że do tego jednego działania zakwalifikuje wszelką pomoc finansową dla inwestycji przedsiębiorstw. Oznacza to, że o unijne pieniądze będą rywalizowały także inwestycje w zakresie nauki, IT, ochrony środowiska czy turystyki. W przypadku pozostałych regionalnych programów operacyjnych pomoc dla tych szczególnych rodzajów inwestycji jest wydzielona albo w postaci oddzielnych działań lub nawet priorytetów.

Na Dolnym Śląsku wsparcie dla normalnych projektów zostało podzielone na dwie kategorie. Pierwsza to inwestycje w sektorze przedsiębiorstw. Szansę na unijną dotację będzie miał projekt, który nie ma charakteru inwestycji odtworzeniowej. W szczególności o dofinansowanie mogą starać się projekty, które polegają na wprowadzeniu zmian procesu produkcyjnego, zmianę wyrobu lub usługi oraz wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie innowacyjności podejmowanych przez przedsiębiorstwa. Wartość projektu, liczona w postaci kosztów kwalifikowanych, powinna wynosić od 100 tys. zł do 8 mln zł.

O ten rodzaj wsparcia mogą ubiegać się wszystkie firmy, z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw, które funkcjonują na rynku krócej niż dwa lata. Dla nich zarezerwowany jest oddzielny schemat pomocy. Są to dotacje inwestycyjne wspierające rozwój mikroprzedsiębiorstw. Wartość projektów jest niższa niż dla inwestycji małych i średnich firm i powinna mieścić się w granicach od 40 tys. zł do 800 tys. zł. Próg 40 tys. zł został ustawiony tak, by nie pokrywał się ze wsparciem udzielanym w Programie Kapitał Ludzki.

Kto jest małym przedsiębiorcą

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Regionalne wsparcie dla małych firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK