| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Na czym polega ocena ekonomiczna przedsiębiorcy ubiegającego się o dotację

Na czym polega ocena ekonomiczna przedsiębiorcy ubiegającego się o dotację

Działalność finansowa firmy ubiegającej się o dotację jest badana zarówno na etapie formalnej, jak i merytorycznej oceny wniosku. Co decyduje o pozytywnej ocenie komisji finansowej kandydata do wsparcia?Podstawą oceny formalnej jest jednak sytuacja prawna, a nie stricte finansowa. Na pozytywną weryfikację formalną nie powinny liczyć firmy znajdujące się w stanie upadłości, likwidacji, będące w trakcie postępowania naprawczego, a także przedsiębiorstwa pod nadzorem komisarycznym. Wykluczenie z programu firm, których status jednoznacznie wskazuje na złą sytuację finansową, nie wyczerpuje jednak definicji przedsiębiorstwa zagrożonego. Ostateczna ocena finansowa i ekonomiczna wykonywana jest na etapie merytorycznej analizy wniosku.

Ocena finansowa firm w procesie ubiegania się o dofinansowanie jest raczej spłycona. Wskazuje na to zakres danych historycznych poddanych analizie (dwa okresy) oraz koncentracja na powierzchownej analizie wskaźnikowej. Takie podejście równie skutecznie eliminuje firmy o złej kondycji finansowej, jak i te o dobrym standingu, których wskaźniki finansowe nie mieszczą się w wyznaczonych przedziałach. Załóżmy na przykład, że w jednym z analizowanych okresów firma sprzedała ze stratą nieruchomość, notując w rezultacie ujemny wynik netto. Powyższa sytuacja ma jednoznacznie negatywny wpływ na wszystkie wskaźniki, w których elementem składowym jest zysk netto (np. ROE, ROA). Z drugiej strony transakcja stanowi realne źródło gotówki zwiększające płynność przedsiębiorstwa.

Warto zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do oceny finansowej aspekt działalności ekonomicznej jest w zasadzie niemierzalny w sposób obiektywny. Dlatego też wskazane byłoby, aby w przypadku wyraźnie negatywnej wymowy któregoś z mierników ekonomicznych uwzględnić elementy łagodzące. Dla przykładu: firma posiadająca tylko jednego odbiorcę będzie postrzegana zdecydowanie gorzej niż ta o dużej dywersyfikacji klientów. Ale sytuacja zmienia się diametralnie, gdy pierwsza z firm ma wieloletni, gwarantowany kontrakt na dostawy swoich wyrobów do klienta, z którym jest silnie powiązana kapitałowo, podczas gdy druga ma co prawda wielu klientów, ale należących do branży przeżywającej kryzys.

Należy pamiętać, że w przypadku współfinansowania projektu przez bank lub firmę leasingową ocena kondycji ekonomiczno-finansowej zostanie zaakceptowana przez instytucję oceniającą bez dodatkowego badania. Warunkiem jest potwierdzenie przez bank (promesa, umowa) lub leasingodawcę (promesa) gotowości sfinansowania projektu w wysokości obejmującej co najmniej 30 proc. wydatków kwalifikowanych.

 

MIKOŁAJ DĄBROWSKI

menedżer w zespole doradztwa europejskiego Accreo Taxand

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK