| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć przedsiębiorcy w Czechach

Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć przedsiębiorcy w Czechach

Wysokość środków finansowych dostępnych w ramach programów pomocowych dla Czech na lata 2007-2013 wynosi 26,69 mld euro. Jak te środki będą rozdysponowane?


Fundusze zostaną rozdysponowane w ramach ośmiu programów operacyjnych (21,2 mld euro) oraz siedmiu programów regionalnych (4,6 mld euro). Pozostała część środków finansowych została przeznaczona na Program Współpracy Trasgranicznej (0,4 mld euro) oraz dwa programy operacyjne dla Pragi: Praga - Konkurencyjność oraz Praga - Możliwości Adaptacyjne.

Prawie cały obszar Czech, z wyjątkiem Pragi, został objęty celem Konwergencja, oznacza to, że możliwe jest uzyskanie pomocy regionalnej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wysokość dostępnej pomocy na terenie Czech wynosi 40 proc., wyjątek stanowią obszary północno-zachodnie, dla których przewidziano wsparcie w wysokości kolejno 36 proc., a następnie 30 proc. W przypadku Pragi, najlepiej rozwiniętego gospodarczo terytorium kraju o wysokim wskaźniku PKB, wysokość dofinansowania jest niższa. Co do zasady nie może ona przekroczyć 10 proc.

Programy operacyjne zarządzane na szczeblu centralnym są dedykowane obszarom strategicznym, istotnym dla rozwoju całego kraju. Są to m.in.: ochrona środowiska, transport, wsparcie przedsiębiorczości, działalność badawczo-rozwojowa oraz zatrudnienie i rozwój zasobów ludzkich. O wsparcie mogą ubiegać się zarówno podmioty publiczne jak i przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy mogą starać się o pomoc bezpośrednią, jak również pośrednio korzystać z dostępnych programów wsparcia będąc partnerami, wykonawcami lub odbiorcami wyników dofinansowanych działań.

Wszystkie programy regionalne koncentrują się na zbliżonych obszarach w stosunku do programów centralnych. Dofinansowanie dla przedsiębiorstw zostało przewidziane w dwóch obszarach regionalnych programów operacyjnych, tj. dynamizacji przedsiębiorczości w regionie oraz rozbudowie przemysłu turystycznego.

Większość środków finansowych dla przedsiębiorców pochodzić będzie z programu operacyjnego Przedsiębiorczość i Innowacja zarządzanego na szczeblu krajowym. Wsparcie w ramach programu będzie odbywać się w podziale na siedem osi priorytetowych. Przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie w ramach sześciu z nich. W ramach tego programu przewidziano zróżnicowany szereg zachęt inwestycyjnych dostępnych na każdym etapie rozwoju firmy.

Informacje na temat dostępnych źródeł wsparcia z funduszy strukturalnych na terenie Czech są dostępne na stronie internetowej: http://www.strukturalni-fondy.cz

Magdalena Kosewska-Kwaśny

menedżer Dział Doradztwa Europejskiego Accreo Taxand

 

(EM)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK