| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > W jakiej formie prowadzić działalność gospodarczą w Irlandii

W jakiej formie prowadzić działalność gospodarczą w Irlandii

Jaka forma jest najkorzystniejsza w Irlandii do prowadzenia działalności gospodarczej? Czy potrzebny jest kapitał zakładowy, a jeśli tak, w jakiej wysokości?

Podstawowymi dokumentami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są memorandum spółki (The Memorandum of Association), które reguluje relacje spółki z osobami trzecimi (z zewnętrznym światem) oraz statut spółki (Articles of Association), regulujący stosunki wewnątrz spółki. W Memorandum zawarte są takie informacje jak nazwa spółki, ustalenie celów spółki oraz ustalenie udziałowej struktury spółki, a także główne cele handlowe, biznesowe spółki. Statut natomiast stanowi o sposobie zarządzania spółką. Statut musi być wydrukowany i podzielony na kolejno ponumerowane paragrafy. Memorandum i statut muszą wchodzić w skład wniosku przedłożonego w Biurze Rejestracji Spółek w Irlandii (Companies Registration Office in the Republic of Ireland).

Gdzie należy zarejestrować spółkę i ile to kosztuje?

Spółkę należy zarejestrować w Biurze Rejestracji Spółek w Irlandii (Companies Registration Office in the Republic of Ireland). Koszt rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może wahać się między 300 euro a 600 euro, w zależności od poszczególnych przypadków, w tym opłata skarbowa (government fee) wynosi 51 euro. Pewne dodatkowe koszty pojawiają się, gdy żaden dyrektor (członek zarządu) nie jest mieszkańcem Irlandii (Resident Irish). Wymagane jest, aby spółka miała dwóch dyrektorów/ członków zarządu. Jeśli żaden z nich nie jest mieszkańcem Irlandii, to trzeba wpłacić kaucję/zastaw w wysokości 25 tys. euro, która ma na celu zapewnienie, że nowo powstająca spółka dopełni swoich zobowiązań wobec Biura Rejestracji Spółek i wobec urzędu skarbowego, a w późniejszej działalności ma ona zabezpieczyć grzywny lub kary pieniężne, jakie spółka może otrzymać, np. w wyniku naruszenia przepisów regulujących prawo spółek (Companies Acts 1963 - 1999). Spółki i jednoosobową działalność można rejestrować samemu, jednak najczęściej zajmują się tym kancelarie prawne, jako że oprócz samego aktu rejestracji wymagane jest posiadanie siedziby przez przedsiębiorcę, a często również tzw. sekretarza spółki. Tego typu usługi dla przedsiębiorców, którzy chcą mieć na terenie Irlandii wyłącznie spółkę, zaś samemu działać poza jej terytorium świadczą wspomniane kancelarie.

Czy wspólnicy odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki, czy egzekucja może objąć majątek osobisty wspólnika i jego małżonka?

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dyrektorzy/członkowie zarządu będą odpowiedzialni osobiście tylko w przypadku, jeżeli złożyli osobiste gwarancje, np. wobec banku. W przypadku bankructwa spółki dyrektorzy/członkowie zarządu mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za długi spółki, ale każdy przypadek będzie szczegółowo zbadany, co jest wynikiem wejścia w życie Company Law Enforcement Act 2001. O odpowiedzialności takiej może być mowa np. wtedy gdy w przypadku niewypłacalności spółki dyrektor decyduje się na kontynuowanie jej działalności, mimo że wie lub powinien był wiedzieć, że jego działania spowodują stratę u wierzycieli lub jeżeli podjął takie działania mimo braku przekonania, że mogą one odnieść pozytywny skutek. Przypomina to rozwiązanie stosowane w art. 299 polskiego k.s.h. W przypadku spółki nieposiadającej osobowości prawnej (partnership), jej partnerzy będą solidarnie odpowiedzialni wobec osób trzecich. Partnerzy mogą co prawda umówić się co do innych zasad odpowiedzialności za zobowiązania partnerstwa, nie będzie to jednak dotyczyć osób trzecich. Podobnie, co oczywiste, osobiście odpowiedzialna za długi związane z działalnością gospodarczą jest osoba samozatrudniona.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK