| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > W jakiej formie prowadzić działalność gospodarczą w Irlandii

W jakiej formie prowadzić działalność gospodarczą w Irlandii

Jaka forma jest najkorzystniejsza w Irlandii do prowadzenia działalności gospodarczej? Czy potrzebny jest kapitał zakładowy, a jeśli tak, w jakiej wysokości?

Z kolei najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Porównując rolę irlandzkiej spółki z o.o. z jej polską siostrą, można powiedzieć, iż w Irlandii większość przedsiębiorców wybiera jako formę prowadzenia działalności spółkę z o.o., podczas gdy w Polsce spółka z o.o. jako forma prawna plasuje się za działalnością jednoosobową. Podstawową cechą irlandzkiej spółki z o.o. jest to, że odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do wysokości ich udziału (share capital, common stock). Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną (incorporated). Podstawowymi warunkami, jakie należy spełnić, aby móc prowadzić działalność gospodarczą jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, są: ograniczenie ilości wspólników (udziałowców) do maximum 50 (minimum 1), ograniczenie prawa udziałowców do dysponowania ich udziałami, zakaz jakiejkolwiek formy upublicznienia akcji spółki. Nazwa takiej spółki musi obowiązkowo zawierać słowo Limited lub skrót Ltd.

Na jakich zasadach działają w Irlandii spółki osobowe?

Spółka osobowa (partnerstwo - partnership) jest w prawie irlandzkim definiowana jako relacja pomiędzy dwiema lub więcej osobami prowadzącymi wspólnie interesy (działalność gospodarczą) w celu uzyskania korzyści (two or more persons carrying on business in common with a view to profit). W praktyce partnerstwo takie najczęściej występuje pomiędzy osobami fizycznymi, ale może ono również wystąpić pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi, a także tylko pomiędzy osobami prawnymi. Współuczestnictwo nie ma oddzielnej (niezależnej) osobowości prawnej, więc z prawnego punktu widzenia współuczestnictwo nie zaciąga zobowiązań we własnym imieniu, ale w imieniu poszczególnych partnerów. Przyjmuje się również, że majątek współuczestnictwa stanowi współwłasność łączną partnerów i są oni solidarnie odpowiedzialni za zobowiązania współuczestnictwa. Rozróżnia się współuczestnictwo ogólne (general partnership) - na podobieństwo polskiej spółki jawnej i współuczestnictwo ograniczone (limited partnership) - przypominające spółkę komandytową.

W jakiej formie musi być zawarta umowa wspólników (pisemna, akt notarialny). Co powinno się znaleźć w takiej umowie?

W przypadku prowadzenia przez dwie lub więcej osób działalności gospodarczej w formie spółki osobowej (partnership), powinna zostać zawarta między nimi umowa na piśmie, która nie musi być potwierdzona notarialnie. W braku istnienia takiej umowy między partnerami, znajdą zastosowanie przepisy ustawy o współuczestnictwie z 1890 roku (Partnership Act 1890). Podstawowe kwestie, jakie powinny być poruszone w takim dokumencie, to: kapitał początkowy wniesiony przez partnerów, sposób podziału zysków i strat, charakter prowadzonej działalności (biznesu) i odpowiedzialność partnerów, przepisy na wypadek zakończenia współuczestnictwa, przepisy na wypadek wystąpienia sporu oraz przepisy dotyczące arbitrażu w sporze.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK