| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Czechach

Jak założyć firmę w Czechach

W Czechach zarówno stawki PIT, jak i CIT są stopniowo obniżane. CIT obecnie wynosi 21 proc., a w 2010 roku ma osiągnąć poziom 19 proc. Podobnie jest z PIT. Dziś jego stawka liniowa to 15 proc. W latach następnych ma być stopniowo zmniejszana

Jego zdaniem, podatnicy, którzy otrzymali pomoc publiczną na inwestycję, mogą uzyskać ulgę podatkową. W przypadku podmiotów rozszerzających swoją działalność na terenie Czech ulga obejmuje część udzielonej pomocy publicznej. Pełna ulga, w wysokości udzielonej pomocy publicznej, dotyczy natomiast podmiotów rozpoczynających działalność w Czechach. Przy czym ulga nie obejmuje podatku od zysków odsetkowych danego podmiotu. Ulgę podatkową można rozliczać w ciągu pięciu kolejnych lat podatkowych.

Straty można rozliczać od dochodów podlegających opodatkowaniu osiąganych w ciągu pięciu kolejnych lat podatkowych. Nie dotyczy to jednak podmiotów, które uzyskały ulgę podatkową (muszą one rozliczyć całość strat przed wystąpieniem z wnioskiem o udzielenie ulgi). Rozliczanie strat nie jest również możliwe, jeżeli struktura własnościowa podmiotu zmieniła się o co najmniej 25 proc., spółka uległa połączeniu lub innej formie restrukturyzacji.

WAŻNA LICZBA

21 proc. - wynosi obecnie stawka czeskiego podatku dochodowego od osób prawnych

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają rezydenci Czech. Jak tłumaczy Paweł Nocznicki, za rezydentów uznaje się osoby mające miejsce stałego pobytu na terenie Czech lub przebywające w tym kraju przez okres 183 dni w ciągu 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych.

PIT ma charakter proporcjonalny (liniowy). W 2008 roku jego wysokość została określona na poziomie 15 proc. osiągniętych dochodów. Od 2009 roku planowane jest dalsze zmniejszenie stawki podatku (najprawdopodobniej do 12,5 proc.). Efektywnie stawka podatkowa jest jednak wyższa, jako że podstawa opodatkowania określana jest od tzw. wynagrodzeń super-brutto, które obejmują wartość wynagrodzeń powiększonych m.in. o świadczenia na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Czeski podatek od towarów i usług wpisuje się w zharmonizowany system Unii Europejskiej bazujący na rozwiązaniach zawartych w Dyrektywie 2006/112/WE.

- Obowiązek rejestracji dla potrzeb VAT obejmuje podmioty, których roczny obrót przekracza 1 mln CZK (ok. 39 tys. euro). Obowiązek taki obejmuje również podmioty zakupujące określone usługi opodatkowane w ramach importu usług lub nabywające towary z innych państw UE, jeżeli wartość tych nabyć przekracza 326 tys. CZK (ok. 13 tys. euro) rocznie. Czeskie przepisy przewidują rozliczenia miesięczne lub kwartalne - mówi Paweł Nocznicki.

Stawki VAT obowiązujące w Czechach

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WAŻNE ADRESY

www.weh.cz - Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze

www.mzv.cz/warsaw - Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce

www.czechinvest.org - Czeska Agencja Rozwoju Inwestycji i Przedsiębiorczości

www.czechtradeoffices.com - Czeska Agencja Wspierania Handlu

www.komora.cz - Izba Gospodarcza Republiki Czeskiej

www.mpo.cz - Ministerstwo Przemysłu i Handlu Czech

www.mfcr.cz - Ministerstwo Finansów Czech

businessinfo.cz/en/ - Portal BusinessWeb

www.strukturalni-fondy.cz - Czeski Portal o Funduszach Unii Europejskiej

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK