| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Grecji

Jak założyć firmę w Grecji

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w Grecji płacą podatek w wysokości 25 proc. Mogą jednak korzystać z pewnych preferencji podatkowych, np. w postaci redukcji stawek CIT o 50 proc.

- Od 2007 roku podatek według niższych stawek (20 proc.) płacą mali przedsiębiorcy, w tym działający w formie spółek osobowych. Dodatkowo, od 2005 roku przedsiębiorstwa rozpoczynające działalność gospodarczą w Grecji płacą podatek według stawek zredukowanych o 50 proc. Skorzystanie z preferencji nie jest uzależnione od wielkości ani formy prowadzonej działalności. Można z nich korzystać przez trzy lata od założenia firmy - wyjaśnia Małgorzata Napiórkowska-Kubicka.

Jej zdaniem, jeśli firma uzyskuje dochody z nieruchomości, podlegają one dodatkowemu podatkowi w wysokości 3 proc., jednak w kwocie nie wyższej od podatku dochodowego.

Zarówno odsetki od depozytów i obligacji bankowych, jak również odsetki od obligacji rządowych i krótkoterminowych weksli skarbowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym według stawki 10 proc.

- Podatek od transakcji giełdowych wynosi w Grecji 0,3 proc. wpływów ze sprzedaży akcji i obciąża sprzedającego - wyjaśnia ekspert Accreo Taxand.

Wskazuje też, że dywidendy są wypłacane przez greckie spółki z opodatkowanego zysku i nie podlegają dodatkowemu opodatkowaniu na poziomie spółki lub udziałowców. Dywidendy otrzymywane od przedsiębiorstw zagranicznych podlegają, co do zasady, opodatkowaniu u źródła standardową stawką 20-proc.

Grecki system podatkowy przewiduje opodatkowanie dochodów osiąganych przez osoby fizyczne według progresywnej skali. Stawka podatku wzrasta wraz z wielkością dochodu.

- Podmioty będące greckimi rezydentami podlegają opodatkowaniu PIT od całości osiąganych dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania. Natomiast nierezydenci podlegają w Grecji opodatkowaniu wyłącznie w odniesieniu do dochodów osiąganych w tym państwie z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania - stwierdza Małgorzata Napiórkowska-Kubicka.

Z danych naszej ekspert wynika, że podatkowi podlega dochód przekraczający tzw. kwotę wolną od podatku. Dla pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę oraz dla dochodów emerytów i rencistów kwota ta wynosi 12 tys. euro. Dochody osób fizycznych wynikające z innych tytułów są zwolnione z opodatkowania do wysokości 10,5 tys. euro.

W 2008 roku stawki PIT dla uzyskujących dochód ze stosunku pracy przedstawiają się następująco:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Stawki PIT dla osób, które uzyskują dochód na podstawie samozatrudnienia albo z innych tytułów, wynoszą:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Od 1 kwietnia 2005 r. podstawowa stawka VAT na towary i usługi wynosi w Grecji 19 proc. Obniżona stawka w wysokości 4,5 proc. obejmuje gazety, czasopisma, książki oraz bilety do teatru, natomiast stawka 9 proc. ma zastosowanie do towarów i usług uważanych za niezbędne do życia, takich jak świeże produkty żywnościowe, lekarstwa, prąd elektryczny, usługi transportowe, niektóre usługi.

Wszystkie wymienione stawki VAT podlegają redukcji o 30 proc., jeżeli towary lub usługi są dostarczane podatnikom na wyspach Dodekanezu i innych wyspach Morza Egejskiego.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »