| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Grecji

Jak założyć firmę w Grecji

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w Grecji płacą podatek w wysokości 25 proc. Mogą jednak korzystać z pewnych preferencji podatkowych, np. w postaci redukcji stawek CIT o 50 proc.

- Od 2007 roku podatek według niższych stawek (20 proc.) płacą mali przedsiębiorcy, w tym działający w formie spółek osobowych. Dodatkowo, od 2005 roku przedsiębiorstwa rozpoczynające działalność gospodarczą w Grecji płacą podatek według stawek zredukowanych o 50 proc. Skorzystanie z preferencji nie jest uzależnione od wielkości ani formy prowadzonej działalności. Można z nich korzystać przez trzy lata od założenia firmy - wyjaśnia Małgorzata Napiórkowska-Kubicka.

Jej zdaniem, jeśli firma uzyskuje dochody z nieruchomości, podlegają one dodatkowemu podatkowi w wysokości 3 proc., jednak w kwocie nie wyższej od podatku dochodowego.

Zarówno odsetki od depozytów i obligacji bankowych, jak również odsetki od obligacji rządowych i krótkoterminowych weksli skarbowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym według stawki 10 proc.

- Podatek od transakcji giełdowych wynosi w Grecji 0,3 proc. wpływów ze sprzedaży akcji i obciąża sprzedającego - wyjaśnia ekspert Accreo Taxand.

Wskazuje też, że dywidendy są wypłacane przez greckie spółki z opodatkowanego zysku i nie podlegają dodatkowemu opodatkowaniu na poziomie spółki lub udziałowców. Dywidendy otrzymywane od przedsiębiorstw zagranicznych podlegają, co do zasady, opodatkowaniu u źródła standardową stawką 20-proc.

Grecki system podatkowy przewiduje opodatkowanie dochodów osiąganych przez osoby fizyczne według progresywnej skali. Stawka podatku wzrasta wraz z wielkością dochodu.

- Podmioty będące greckimi rezydentami podlegają opodatkowaniu PIT od całości osiąganych dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania. Natomiast nierezydenci podlegają w Grecji opodatkowaniu wyłącznie w odniesieniu do dochodów osiąganych w tym państwie z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania - stwierdza Małgorzata Napiórkowska-Kubicka.

Z danych naszej ekspert wynika, że podatkowi podlega dochód przekraczający tzw. kwotę wolną od podatku. Dla pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę oraz dla dochodów emerytów i rencistów kwota ta wynosi 12 tys. euro. Dochody osób fizycznych wynikające z innych tytułów są zwolnione z opodatkowania do wysokości 10,5 tys. euro.

W 2008 roku stawki PIT dla uzyskujących dochód ze stosunku pracy przedstawiają się następująco:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Stawki PIT dla osób, które uzyskują dochód na podstawie samozatrudnienia albo z innych tytułów, wynoszą:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Od 1 kwietnia 2005 r. podstawowa stawka VAT na towary i usługi wynosi w Grecji 19 proc. Obniżona stawka w wysokości 4,5 proc. obejmuje gazety, czasopisma, książki oraz bilety do teatru, natomiast stawka 9 proc. ma zastosowanie do towarów i usług uważanych za niezbędne do życia, takich jak świeże produkty żywnościowe, lekarstwa, prąd elektryczny, usługi transportowe, niektóre usługi.

Wszystkie wymienione stawki VAT podlegają redukcji o 30 proc., jeżeli towary lub usługi są dostarczane podatnikom na wyspach Dodekanezu i innych wyspach Morza Egejskiego.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK