| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Grecji

Jak założyć firmę w Grecji

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w Grecji płacą podatek w wysokości 25 proc. Mogą jednak korzystać z pewnych preferencji podatkowych, np. w postaci redukcji stawek CIT o 50 proc.

- Specyficzną formą wykonywania w Grecji działalności gospodarczej jest handel obnośny. Do jego prowadzenia konieczne jest posiadanie zezwolenia od władz regionalnych miejsca, w którym ubiegający się o wydanie zezwolenia mieszkał przez minimum ostatnie dwa lata. Należy także pamiętać o zgłoszeniu zamiaru prowadzenia działalności w takiej formie w urzędzie skarbowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanego - dodaje Małgorzata Napiórkowska-Kubicka.

Zdaniem naszej ekspert, kolejną formą działalności obowiązującą w Grecji jest spółka akcyjna. Do jej założenia niezbędny jest udział co najmniej dwóch założycieli - osób fizycznych lub osób prawnych. Minimalny kapitał zakładowy dla spółki akcyjnej wynosi 60 tys. euro i dzielony jest na udziały imienne lub na okaziciela. Warunkiem założenia spółki akcyjnej jest sporządzenie statutu spółki w formie aktu notarialnego, złożenie statutu we właściwym miejscowo urzędzie regionalnym, a następnie zarejestrowanie go w Rejestrze Sądowym Spółek Akcyjnych i opublikowanie wraz z ogłoszeniem o założeniu spółki w Gazecie Rządowej.

W Grecji możliwe jest także prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

- W tym celu należy sporządzić statut w formie aktu notarialnego, zarejestrować statut we właściwym miejscowo Rejestrze Sądowym Spółek oraz opublikować w Gazecie Rządowej ogłoszenie o zarejestrowaniu firmy. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 18 tys. euro i dzieli się na udziały imienne, które muszą być pokryte w całości w chwili rejestracji firmy. Ponadto, nie mniej niż 50 proc. kapitału trzeba pokryć w gotówce - wyjaśnia Małgorzata Napiórkowska-Kubicka.

Wszystkie podmioty gospodarcze, mające grecką rezydencję podatkową, płacą podatek dochodowy od całości dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania. Natomiast nierezydenci podlegają w Grecji opodatkowaniu wyłącznie w zakresie dochodu uzyskanego w tym państwie. Opodatkowaniu podlegają również przedsiębiorstwa zagraniczne, jeżeli posiadają na obszarze Grecji stały zakład lub oddział.

Z informacji Małgorzaty Napiórkowskiej-Kubickiej wynika, że zgodnie z greckimi przepisami opodatkowaniu podlega zysk przed podziałem.

Podatek dochodowy od zysków spółek akcyjnych, spółek z o.o., spółdzielni i przedsiębiorstw państwowych wynosi 25 proc. Jego wysokość jest systematycznie obniżana w związku z przeprowadzaną reformą systemu podatkowego.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK