| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Grecji

Jak założyć firmę w Grecji

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w Grecji płacą podatek w wysokości 25 proc. Mogą jednak korzystać z pewnych preferencji podatkowych, np. w postaci redukcji stawek CIT o 50 proc.

- Specyficzną formą wykonywania w Grecji działalności gospodarczej jest handel obnośny. Do jego prowadzenia konieczne jest posiadanie zezwolenia od władz regionalnych miejsca, w którym ubiegający się o wydanie zezwolenia mieszkał przez minimum ostatnie dwa lata. Należy także pamiętać o zgłoszeniu zamiaru prowadzenia działalności w takiej formie w urzędzie skarbowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanego - dodaje Małgorzata Napiórkowska-Kubicka.

Zdaniem naszej ekspert, kolejną formą działalności obowiązującą w Grecji jest spółka akcyjna. Do jej założenia niezbędny jest udział co najmniej dwóch założycieli - osób fizycznych lub osób prawnych. Minimalny kapitał zakładowy dla spółki akcyjnej wynosi 60 tys. euro i dzielony jest na udziały imienne lub na okaziciela. Warunkiem założenia spółki akcyjnej jest sporządzenie statutu spółki w formie aktu notarialnego, złożenie statutu we właściwym miejscowo urzędzie regionalnym, a następnie zarejestrowanie go w Rejestrze Sądowym Spółek Akcyjnych i opublikowanie wraz z ogłoszeniem o założeniu spółki w Gazecie Rządowej.

W Grecji możliwe jest także prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

- W tym celu należy sporządzić statut w formie aktu notarialnego, zarejestrować statut we właściwym miejscowo Rejestrze Sądowym Spółek oraz opublikować w Gazecie Rządowej ogłoszenie o zarejestrowaniu firmy. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 18 tys. euro i dzieli się na udziały imienne, które muszą być pokryte w całości w chwili rejestracji firmy. Ponadto, nie mniej niż 50 proc. kapitału trzeba pokryć w gotówce - wyjaśnia Małgorzata Napiórkowska-Kubicka.

Wszystkie podmioty gospodarcze, mające grecką rezydencję podatkową, płacą podatek dochodowy od całości dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania. Natomiast nierezydenci podlegają w Grecji opodatkowaniu wyłącznie w zakresie dochodu uzyskanego w tym państwie. Opodatkowaniu podlegają również przedsiębiorstwa zagraniczne, jeżeli posiadają na obszarze Grecji stały zakład lub oddział.

Z informacji Małgorzaty Napiórkowskiej-Kubickiej wynika, że zgodnie z greckimi przepisami opodatkowaniu podlega zysk przed podziałem.

Podatek dochodowy od zysków spółek akcyjnych, spółek z o.o., spółdzielni i przedsiębiorstw państwowych wynosi 25 proc. Jego wysokość jest systematycznie obniżana w związku z przeprowadzaną reformą systemu podatkowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maria Jakubik-Grzybowska

Specjalista ds. administracji samorządowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK