| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Ekologiczne projekty otrzymają unijne wsparcie

Ekologiczne projekty otrzymają unijne wsparcie

Wiele zakładów przemysłowych wymaga dostosowania do zaostrzających się wymogów środowiskowych. W realizacji tego celu pomagają fundusze strukturalne Unii Europejskiej.

Swego rodzaju nowością jest możliwość ubiegania się o dofinansowanie przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów innych niż komunalne, które oferowane jest w ramach Działania 4.6. Co prawda w poprzednim okresie programowania projekty takie również mogły otrzymać granty, jednakże nie było dla nich wyodrębnionego, specjalnego działania, jak to ma miejsce obecnie.

Podstawowym warunkiem, który należy spełnić by móc ubiegać się o wsparcie w tych działaniach, jest minimalna wartość projektu, która określona została na poziomie 8 mln zł. Określona została również maksymalna wartość dofinansowania, która nie może przekroczyć 20 mln zł. W porównaniu z wcześniejszymi propozycjami rozszerzona została grupa beneficjentów. Obecnie o dotację mogą się ubiegać nie tylko firmy duże, ale również te z sektora małych i średnich firm (MSP). W działaniach 4.3, 4.4 oraz 4.5 wsparcie nie może być udzielane na dostosowanie się przedsiębiorstw do standardów, dla których okres przejściowy się skończył. Zgodnie z ostatnimi wytycznymi, maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych projektu nie może przekroczyć 29,99 proc. (oprócz działania 4.1). Wnioski należy składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwszego naboru wniosków należy się spodziewać już w II kwartale 2008 r.

Dotacje z UE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

JACEK KACHEL

dyrektor zarządzający PNO Consultants

SEBASTIAN PIWOWARSKI

dyrektor Biura PNO Consultants w Warszawie

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD90.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK