REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekologiczne projekty otrzymają unijne wsparcie

Sebastian Piwowarski
Jacek Kachel
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wiele zakładów przemysłowych wymaga dostosowania do zaostrzających się wymogów środowiskowych. W realizacji tego celu pomagają fundusze strukturalne Unii Europejskiej.

W latach 2007 - 2013 na ograniczanie negatywnego wpływu działalności na środowisko i dostosowanie do wymogów prawa wspólnotowego przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, na realizację którego ze środków unijnych zaangażowano prawie 28 miliardów euro, co stanowi ok. 42 proc. całości środków polityki spójności. Zasada zrównoważonego rozwoju wymaga, aby wzrost gospodarczy nie powodował negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.

REKLAMA

Więcej ekologii

REKLAMA

Priorytetem skierowanym wprost do przedsiębiorców jest Priorytet 4: Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów och-rony środowiska, na realizację którego przewidziano 267 mln euro. Działania wdrażane w ramach tego priorytetu są w pewnym stopniu kontynuacją Działania 2.4 SPO-WKP - Wsparcie dla przedsięwzięć w zakresie dostosowywania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska, które realizowane było w latach 2004-2006. W ramach tego działania aż 58 proc. złożonych wniosków uzyskało środki unijne.

Pojawiają się jednak również możliwości wparcia projektów, które nie były uwzględnione w poprzednim okresie programowania, jak np. rozpowszechnianie systemów zarządzania środowiskowego objętych certyfikacją, które mogą uzyskać wsparcie w ramach Działania 4.1.

Najlepsze techniki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy w momencie akcesji zostali zobligowani do zrealizowania określonych inwestycji w tzw. okresach dostosowawczych, związanych z pozwoleniami zintegrowanymi, będą mogli ubiegać się o wsparcie w ramach Działania 4.3 Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie wdrażania najlepszych dostępnych technik. W szczególności dofinansowaniu podlegać będą przedsięwzięcia zmierzające do dostosowania istniejącej technologii do wymogów najlepszych dostępnych technik (BAT) czy inwestycje w urządzenia ograniczające emisję do środowiska (tzw. urządzenia końca rury).

Działanie 4.4 Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie gospodarki wodno- -ściekowej wspierać będzie projekty, które za cel stawiają sobie ograniczenie ilości zużycia wody oraz zmniejszenie ilości zanieczyszczeń odprowadzanych do wód wraz ze ściekami. W szczególności wspierane będą przedsięwzięcia w zakresie budowy bądź przebudowy oczyszczalni lub podczyszczalni ścieków.

Poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery jest najważniejszym celem Działania 4.5 Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska. Początkowo lista potencjalnych beneficjentów ograniczona została jedynie do podmiotów prowadzących inwestycje związane z instalacjami wykazanymi w Załączniku XII do Traktatu Akcesyjnego. Obecnie jednak grupa beneficjentów została rozszerzona, aczkolwiek projekty, o których mowa powyżej, traktowane będą priorytetowo.

Swego rodzaju nowością jest możliwość ubiegania się o dofinansowanie przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów innych niż komunalne, które oferowane jest w ramach Działania 4.6. Co prawda w poprzednim okresie programowania projekty takie również mogły otrzymać granty, jednakże nie było dla nich wyodrębnionego, specjalnego działania, jak to ma miejsce obecnie.

Kryteria formalne

Podstawowym warunkiem, który należy spełnić by móc ubiegać się o wsparcie w tych działaniach, jest minimalna wartość projektu, która określona została na poziomie 8 mln zł. Określona została również maksymalna wartość dofinansowania, która nie może przekroczyć 20 mln zł. W porównaniu z wcześniejszymi propozycjami rozszerzona została grupa beneficjentów. Obecnie o dotację mogą się ubiegać nie tylko firmy duże, ale również te z sektora małych i średnich firm (MSP). W działaniach 4.3, 4.4 oraz 4.5 wsparcie nie może być udzielane na dostosowanie się przedsiębiorstw do standardów, dla których okres przejściowy się skończył. Zgodnie z ostatnimi wytycznymi, maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych projektu nie może przekroczyć 29,99 proc. (oprócz działania 4.1). Wnioski należy składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwszego naboru wniosków należy się spodziewać już w II kwartale 2008 r.

Dotacje z UE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

JACEK KACHEL

dyrektor zarządzający PNO Consultants

SEBASTIAN PIWOWARSKI

dyrektor Biura PNO Consultants w Warszawie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA