| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Przedsiębiorcy, chcący rozpocząć działalność gospodarczą w Belgii, powinni pamiętać o złożonej strukturze administracyjnej, tj. pięciu lokalnych rządach oraz rządzie federalnym. Istotne znaczenie ma również fakt, iż w Belgii, w zależności od regionów lub wspólnot językowych, obowiązują 3 języki oficjalne: niderlandzki, francuski i niemiecki. Ma to znaczenie m.in. przy dokonywaniu tłumaczenia dokumentów składanych przy rejestracji działalności gospodarczej w poszczególnych regionach (Flandrii, Walonii, Regionie Stołecznym-Brukseli).

W Belgii założenie firmy pozbawione jest zbędnych formalności. Obowiązki zostały ograniczone do minimum. Belgia przywiązuje dużą wagę do tworzenia korzystnych warunków dla inwestorów zagranicznych. Przede wszystkim przestrzegana jest zasada o równym traktowaniu podmiotów gospodarczych oraz możliwości korzystania z programów wspierających rozwój przedsiębiorczości i z niektórych udogodnień podatkowych. Inwestor może otrzymać sporą pomoc finansową, co powoduje, że Belgia oceniana jest jako kraj przyjazny przedsiębiorcom.

Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nasz kraj stał się częścią jednolitego rynku i korzysta z podstawowych zasad UE gwarantujących: swobodę przepływu towarów, kapitału, świadczenia usług i zakładania przedsiębiorstw oraz swobodę przepływu pracowników. W zakresie zatrudniania pracowników Belgia zastosowała w stosunku do nowych członków (czyli i dla Polski) dwuletni okres przejściowy. Utrzymane zostały natomiast długotrwałe procedury administracyjne dotyczące uzyskiwania zezwoleń na pobyt i pracę w tym kraju. Natomiast w zakresie przepływu towarów, kapitału i usług nie występują żadne ograniczenia taryfowe lub pozataryfowe2.

Polscy przedsiębiorcy mogą podejmować w Belgii działalność gospodarczą na takich samych warunkach jak przedsiębiorcy z pozostałych krajów członkowskich. W szczególności stosuje się ułatwienia przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej przez stosowanie skróconej procedury zgłaszania w tzw. okienku przedsiębiorcy. To właśnie samozatrudnienie jest najbardziej popularną formą działalności gospodarczej Polaków w Belgii, w szczególności w obszarze usług budowlano-renowacyjnych. Procedura rejestracyjna działalności gospodarczej jest pracochłonna, a konieczne formalności są uzależnione od rodzaju podejmowanej działalności.

Polacy, planując pobyt w Belgii dłuższy niż 3 miesiące, są zobowiązani w ciągu 8 dni od daty przyjazdu zarejestrować się w urzędzie miejskim. W praktyce jednak rejestracja taka odbywa się dopiero po zarejestrowaniu firmy3. Dokumenty wymagane podczas rejestracji obejmują: dowód tożsamości, 2 fotografie, świadectwo urodzenia, umowę wynajmu mieszkania. Na podstawie złożonych dokumentów wydawana jest tymczasowa karta pobytu ważna 3 miesiące. W tym okresie po dokonaniu procedury weryfikacyjnej wydawane jest zezwolenie na pobyt do 5 lat. Ponieważ Belgia wprowadziła okres przejściowy chroniący rynek pracy, obywatele Polscy podejmujący pracę w tym kraju muszą uzyskać pozwolenie na pracę. Władze belgijskie 24 lutego 2006 r. podjęły decyzję o przedłużeniu okresu przejściowego w dostępie do rynku pracy dla obywateli 10 nowych krajów członkowskich na kolejne lata4. Od 1 czerwca 2006 r. władze Królestwa Belgii dokonały natomiast częściowej liberalizacji belgijskiego rynku pracy (tylko w zawodach deficytowych, zgodnie z listami takich zawodów opracowanymi przez poszczególne regiony: Flandrię, Walonię i Region Stołeczny-Brukselę). W odniesieniu do tych wybranych zawodów wprowadzone zostały ułatwienia w wydawaniu pozwoleń na pracę dla osób z nowych krajów członkowskich, w tym z Polski. Pozwolenie na pracę nie jest wymagane w wypadku uruchomienia własnej działalności gospodarczej.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD90.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Majewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK