| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Przedsiębiorcy, chcący rozpocząć działalność gospodarczą w Belgii, powinni pamiętać o złożonej strukturze administracyjnej, tj. pięciu lokalnych rządach oraz rządzie federalnym. Istotne znaczenie ma również fakt, iż w Belgii, w zależności od regionów lub wspólnot językowych, obowiązują 3 języki oficjalne: niderlandzki, francuski i niemiecki. Ma to znaczenie m.in. przy dokonywaniu tłumaczenia dokumentów składanych przy rejestracji działalności gospodarczej w poszczególnych regionach (Flandrii, Walonii, Regionie Stołecznym-Brukseli).

Składki na ubezpieczenia społeczne w Belgii są uzależnione od dochodów osobistych i statusu ubezpieczonego. Przedsiębiorca rozpoczynający działalność w charakterze „indépendant” zobowiązany jest dokonać rejestracji w jednej z kas ubezpieczeniowych w ramach systemu INASTI lub w samym INASTI w ciągu 90 dni od rozpoczęcia działalności. W przypadku gdy działalność „indépendant” jest działalnością podstawową, do końca trzeciego roku funkcjonowania firmy składki na ubezpieczenia społeczne są wyliczane w sposób prowizoryczny na podstawie obrotów przewidywanych przy składaniu deklaracji podatkowej.

W 2007 r. składki takie w skali kwartału wynosiły:

- 497,92 euro w I. roku obrachunkowym i poprzedzających go kwartałach,

- 578,26 euro w II. roku obrachunkowym,

- 655,00 euro w III. roku obrachunkowym.

Składki te są następnie dostosowywane do realnych przychodów firmy i stanowią określony procent przychodów brutto (pomniejszonych o koszty funkcjonowania firmy);

- 19,54 proc. w odniesieniu do transzy przychodów pomiędzy 9 792,99 euro i 47 830,21 euro,

- 14,16 proc. w odniesieniu do transzy przychodów pomiędzy 47 830,21 euro i 70 492,18 euro.

W razie zatrudniania pracowników pracodawca jest zobowiązany odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne do ONSS w wysokości 32,44 proc. wynagrodzenia brutto od pracowników umysłowych oraz 38,44 proc. od pracowników fizycznych6.

Więcej informacji na temat zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii można znaleźć na następujących stronach internetowych:

• Ambasada RP w Brukseli

www.bruksela.polemb.net

• Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Brukseli

www.poleconomie.be

• Konsulat Generalny RP w Brukseli

www.konsulat.be

• Ambasada Królestwa Belgii w Warszawie

www.diplobel.fgov.be

• Belgium Business Chamber - Belgijska Izba Biznesu w Warszawie

www.belgium.be

• BEPOLUX - Chambre De Commerce Belgo-Luxembourgeoise-Polonais a.s.b.l.

(Belgijsko-Luksembursko-Polska Izba Handlowa)

www.bepolux.be

• UNIZO - The Organization for Self - Employed and SMEs

(Zrzeszenie Przedsiębiorców Niezależnych, Wolnych Zawodów i MSP)

www.unizo.be

• Przedstawicielstwo Polskich Organizacji Pozarządowych w Brukseli

(Polish NGO Office in Brussels/Bureau des ONG polonaises, Bruxelles)

www.eu.ngo.pl

• Polish Confederation of Private Employers, Brussels Office

(Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP), Biuro w Brukseli)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK