| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Przedsiębiorcy, chcący rozpocząć działalność gospodarczą w Belgii, powinni pamiętać o złożonej strukturze administracyjnej, tj. pięciu lokalnych rządach oraz rządzie federalnym. Istotne znaczenie ma również fakt, iż w Belgii, w zależności od regionów lub wspólnot językowych, obowiązują 3 języki oficjalne: niderlandzki, francuski i niemiecki. Ma to znaczenie m.in. przy dokonywaniu tłumaczenia dokumentów składanych przy rejestracji działalności gospodarczej w poszczególnych regionach (Flandrii, Walonii, Regionie Stołecznym-Brukseli).

Choć samodzielna działalność gospodarcza należy do najprostszej formy prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii, to przedsiębiorcy zagraniczni decydują się również na uruchomienie spółek kapitałowych, gdzie prym wiedzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

By powołać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (fr. société privée a responsabilité limitée, flam. Bestolen Vennootschap met Beperkte Aansprakelijkheid) jest wymagany jeden wspólnik. Kapitał założycielski powinien wynosić minimum 18 550 euro. Każdy z założycieli musi opłacić udziały w kapitale zakładowym w wysokości co najmniej 20 proc. przed podpisaniem umowy spółki. Jednocześnie minimalna kwota, jaka musi zostać opłacona, to 6,2 tys. euro. W przypadku gdy spółka zakładana jest przez jeden podmiot, minimalna kwota, jaka musi zostać opłacona, wynosi 12,4 tys. euro. W sytuacji gdy udziały są wniesione w naturze lub w nieruchomościach, to do wymienionych powyżej dokumentów należy dołączyć odpowiedni raport sporządzony przez rewidenta, a aport musi być zadeklarowany i wniesiony w całości najpóźniej w momencie rejestracji spółki.

Koszt rejestracji wynosi 100 euro.

Spółka akcyjna (fr. société anonyme, flam. Naamloze Vennotschap) jest odpowiednią formą dla większych przedsięwzięć. Minimalna wysokość kapitału założycielskiego powinna wynosić 61,5 tys. euro, przy czym jest możliwość wniesienia aportu rzeczowego. Do założenia spółki akcyjnej potrzebne są co najmniej dwie osoby. Akcjonariuszami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Procedura rejestracji jest podobna jak dla spółki z o.o.

Utworzenie oddziału zagranicznej firmy w Belgii jest przedsięwzięciem prostszym, choć wymaga rejestracji w rejestrze handlowym. Zagraniczna firma tworząca oddział w Belgii zobowiązana jest do złożenia w Trybunale Handlowym tłumaczenia statutu macierzystej firmy. Po uzyskaniu wyciągu z rejestru Trybunału Handlowego osoba, która posiada upoważnienie firmy macierzystej do kierowania oddziałem składa w „okienku przedsiębiorstw” komplet dokumentacji, podając adres przyszłego oddziału oraz przedkłada dokumenty poświadczające jej kwalifikacje do zarządzania firmą oraz kwalifikacje profesjonalne (w przypadku gdy oddział będzie prowadził działalność podlegającą reglamentacji w Belgii). Wymagania w zakresie zdolności kierowniczych, w dostępie do zawodu oraz licencji i pozwoleń są podobne jak przy tworzeniu firmy prawa belgijskiego.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK