| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Na jakie fundusze strukturalne może liczyć przedsiębiorca w Finlandii

Na jakie fundusze strukturalne może liczyć przedsiębiorca w Finlandii

W najbliższych latach Finlandia będzie dysponowała funduszami strukturalnymi w wysokości ok. 1,7 mld euro, z czego 360 mln euro przeznaczonych zostanie dla Finlandii Wschodniej. Dodatkowo, z uwagi na niewielkie zaludnienie we Wschodniej i Północnej Finlandii, na wsparcie dla tych regionów zostanie przeznaczona kwota w wysokości 359 mln euro: 186 mln euro dla Finlandii Wschodniej oraz 173 mln euro dla Finlandii Północnej. Jak można taką pomoc otrzymać w Finlandii?


Cały obszar Finlandii objęty jest celem polityki spójności Unii Europejskiej: konkurencja regionalna i zatrudnienie. Oznacza to, że o wsparcie z funduszy UE można będzie ubiegać się na terenie całego kraju niezależnie od lokalizacji projektu. W Finlandii fundusze strukturalne w latach 2007 - 2013 będą wdrażane w ramach siedmiu Programów Operacyjnych (PO). Dwa PO finansowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) będą realizowane na poziomie krajowym (dla Wysp Alandzkich i Finlandii kontynentalnej), a pięć finansowanych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na poziomie regionalnym (Regionalne Programy Operacyjne - RPO).

Do przedsiębiorców skierowane będą zarówno instrumenty w ramach RPO, jak i PO.

Projekty, na które przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie, obejmują swoim zakresem głównie: promowanie rozwoju biznesu; rozwój nowo powstałych, innowacyjnych przedsiębiorstw; inwestycje związane z ochroną środowiska; inwestycje związane z rozwojem zastosowania energii odnawialnej; wdrażanie i rozwój prac B+R w przedsiębiorstwach.

Wyspy Alandzkie z uwagi na ich szeroką autonomię objęte będą dwoma strategicznymi priorytetami. Po pierwsze, wzmocnienie przedsiębiorczości i innowacji. Po drugie, podnoszenie kompetencji i wzrost zatrudnienia.

Dostępność i wysokość wsparcia, warunki ubiegania się o dotację oraz sposób oceny wniosków o wsparcie jest ustalony odrębnie dla każdego regionu.

Ponadto w Finlandii występuje wsparcie działalności szkoleniowej w przedsiębiorstwach. Jest ono dostępne w ramach PO finansowanych z EFS. W ramach EFS utworzony został jeden program z elementami krajowymi i regionalnymi, przy czym 50 proc. funduszy w ramach EFS przeznaczonych będzie dla sekcji krajowej, a pozostałe 50 proc. dla sekcji regionalnej (z wyłączeniem wschodniej Finlandii).

Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się także o wsparcie działań mających na celu m.in.: rozwój organizacji pracy, siły roboczej i przedsiębiorstwa oraz rosnącą przedsiębiorczość; promowanie dostępu do zatrudnienia i zapobieganie wykluczeniu społecznemu; rozwój wiedzy fachowej i systemów usług, które sprzyjają funkcjonowaniu rynku pracy.

Instytucją koordynującą działania dla przedsiębiorców związane z wdrażaniem funduszy strukturalnych w Finlandii na poziomie krajowym jest ministerstwo zatrudnienia i gospodarki - Ministry of Employment and the Economy (http://www.tem.fi). Sesja aplikacyjna rozpoczęła się z początkiem roku, przedsiębiorcy składają wnioski o wsparcie finansowe do Employment and Economic Development Centres (www.te-keskus.fi).

(EM)

MICHAŁ TURCZYK
starszy konsultant w Zespole Doradztwa Europejskiego Accreo Taxand

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK