| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Finlandii

Jak założyć firmę w Finlandii

Podatnicy, którzy chcieliby prowadzić biznes w Finlandii, od osiąganych dochodów będą musieli zapłacić PIT w wysokości od 9 do 32 proc. Gdy w grę będą wchodzić większe przedsięwzięcia, trzeba liczyć się z zapłatą 26-proc. CIT.

W Finlandii na dość niskim poziomie został ustalony próg obrotu, powyżej którego przedsiębiorca powinien płacić VAT. Z podatku tego zwolniony jest obrót nie przekraczający kwoty 8,5 tys. euro w skali roku.

Krzysztof Gratka wyjaśnił nam, że standardowa stawka VAT wynosi 22 proc. Fińskie przepisy przewidują także dwie preferencyjne stawki w wysokości 17 i 8 proc. Stawką 17-proc. zostały objęte artykuły żywnościowe z wyłączeniem żywych zwierząt, usług gastronomicznych, wody pitnej, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, a także pasze dla zwierząt.

Natomiast stawka 8-proc. została przewidziana m.in. dla następujących towarów i usług: usług przewozu pasażerskiego, usług hotelarskich i mieszkaniowych, opłat za wstęp do: teatru, cyrku, na przedstawienia taneczne, na koncerty, kina, parku rozrywki, ogrodu zoologicznego, na imprezy sportowe itd., lekarstwa oraz książek.

Ustawodawca fiński przewidział także wiele zwolnień przedmiotowych, z których najważniejsze dotyczą: usług medycznych i służby zdrowia, usług opieki społecznej, usług oświatowych, które świadczone są zgodnie z obowiązującym prawem lub są subsydiowane przez państwo zgodnie z obowiązującymi przepisami, usług finansowych i transakcji dotyczących papierów wartościowych (z wyłączeniem konsultacji usług depozytowych) oraz nieruchomości.

Eksperci Accreo Taxand wyjaśnili także, że w Finlandii przepisy o podatku akcyzowym są w pełni zharmonizowane w dyrektywami unijnymi. Podatkowi akcyzowemu podlegają m.in.: alkohole i napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, ropa naftowa i paliwa płynne.

Dodatkowe obciążenia w zakresie podatku akcyzowego nałożone są na gruncie przepisów krajowych. W grupie wyrobów obciążonych akcyzą znalazły się m.in.: napoje niskoalkoholowe, energia elektryczna oraz paliwa.

Specyficznym rozwiązaniem w systemie podatkowym Finlandii jest tzw. podatek kościelny. Beneficjentami tego podatku są Fiński Kościół Ewangelicko-Luterański i Kościół Prawosławny. Opodatkowaniu podatkiem kościelnym podlegają jedynie członkowie tych kościołów. Stawka podatku kościelnego waha się od 1 do 2,25 proc.

Skala PIT w Finlandii

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK