| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zasady tworzenia projektów inwestycyjnych

Zasady tworzenia projektów inwestycyjnych

Już dziś wiadomo, że dla przedsiębiorców będą wkrótce dostępne unijne dotacje w ramach kilku programów operacyjnych przygotowanych na lata 2007-2013. W zależności od rodzaju planowanych do przeprowadzenia inwestycji oraz od ich wartości i lokalizacji firmy będą aplikować do Regionalnych Programów Operacyjnych opracowanych oddzielnie dla każdego województwa, do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Planując realizację projektu z udziałem środków finansowych pochodzących z zewnętrznego źródła, warto także wcześniej zastanowić się nad mogącymi pojawić się trudnościami, które są w stanie uniemożliwić rozliczenie dotacji i wpłatę oczekiwanych pieniędzy na konto firmy. Oto kilka przykładów:

1. Niedotrzymywanie terminów finalizacji poszczególnych etapów budowy, dostaw i instalacji maszyn - należy założyć zawsze pesymistyczny wariant długości realizacji poszczególnych etapów w harmonogramie rzeczowo-finansowym inwestycji, bo później grozi to koniecznością starania się o aneksowanie umowy dotacji.

2. Nieprzewidziane prace dodatkowe - jeśli nawet mieszczą się w realizacji danego projektu, to nie zostaną sfinansowane z programu dotacji, jeśli nie były ujęte we wniosku.

3. Wzrost kosztów realizacji projektu - warto wcześniej dobrze zbadać ceny na rynku, bowiem nie ma możliwości zwiększenia poziomu dotacji określonego kwotowo w umowie dotacji, nigdy nie podlega to aneksowaniu mimo najlepszego nawet uzasadnienia. Jedyna możliwość to przesunięcie (w zależności od programu dotacji od 10 do 15 proc.) z kategorii kosztu niewykorzystanego do kategorii kosztu, w którym budżet został przekroczony.

4. Spory pomiędzy stronami zaangażowanymi w budowę, dostawę maszyn - czasem okazuje się, że dostawca usług budowlanych lub też maszyn i urządzeń, wybrany w drodze przetargu lub wyboru najlepszej oferty, nie jest jednak w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Wówczas możliwa jest zmiana wykonawcy/dostawcy, ale może się to wiązać ze stratą już poniesionych kosztów bądź wydłużeniem czasu realizacji projektu. Pewnym zabezpieczeniem będą właściwie dokonane wybory ofert i dobrze spisane umowy.

5. Wykrywanie wad i drogi ich likwidacji - jeśli wady w realizacji projektu zostaną usunięte z koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów finansowych, niestety nie zostaną one w żaden sposób włączone do dofinansowania w ramach dotacji. Zabezpieczeniem przed tego typu kosztami są oczywiście dobrze skonstruowane umowy.

6. Pojawiające się nowe rozwiązania - może się zdarzyć, że w wyniku trwającej kilka miesięcy procedury oceny wniosków o dotację na rynku pojawią się nowe rozwiązania techniczne lub technologiczne, które bardziej odpowiadają potrzebom firmy. Niestety nie będą Państwo mieli możliwości zmiany technologii na nową, zamiast tej opisanej we wniosku, wszystkie złożone dokumenty zostały bowiem poddane skrupulatnej ocenie komisji, która przyznała odpowiednią liczbę punktów w odpowiednich kategoriach oceny na podstawie opisów, które otrzymała we wniosku i załącznikach. Tak więc każda zmiana zakresu rzeczowego projektu musi się wiązać z wycofaniem starego projektu i ponownym złożeniem dokumentacji na nowy projekt.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK