| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zasady tworzenia projektów inwestycyjnych

Zasady tworzenia projektów inwestycyjnych

Już dziś wiadomo, że dla przedsiębiorców będą wkrótce dostępne unijne dotacje w ramach kilku programów operacyjnych przygotowanych na lata 2007-2013. W zależności od rodzaju planowanych do przeprowadzenia inwestycji oraz od ich wartości i lokalizacji firmy będą aplikować do Regionalnych Programów Operacyjnych opracowanych oddzielnie dla każdego województwa, do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Zagrożenie: mała konkurencyjność na rynku.

Analiza benchmarkingowa - to poszukiwanie najlepszego wzorca rozwiązania (best practice, „twórcze naśladownictwo”) - jako swoistej inspiracji dla naszych działań. Istotą tej analizy jest zebranie danych o wdrożonych wcześniej projektach, rozwiązujących problemy podobne do tych, na których skupia się nasz projekt, a następnie analiza zastosowanych tam rozwiązań i wybór najlepszego z nich („twórcze naśladownictwo”). Uwaga: benchmarking jest metodą legalną, nienaruszającą praw autorskich, realizowaną za zgodą autorów rozwiązań.

Etap ten podzielić możemy zasadniczo na dwa działania, które realizowane są równocześnie: A - opracowanie biznesplanu inwestycji i wniosku aplikacyjnego, B - zdobycie wszelkich niezbędnych załączników. Przygotowanie dokumentacji w zakresie działania A może być wykonywane przez zespół projektowy albo też zlecone zewnętrznej firmie zajmującej się tym specjalistycznie i profesjonalnie. Dobrze opracowany biznesplan jest kluczem w skutecznym pozyskiwaniu dofinansowania zarówno z unijnych funduszy, jak i bankowych kredytów i innych instrumentów rynku. Zakres działania B jest ściśle uzależniony od wymagań konkretnego programu dotacji, ale zasadniczo trzeba być przygotowanym na zdobycie dokumentów typu:

1) pozwolenie na budowę, zgłoszenie modernizacji czy przebudowy,

2) zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS,

3) zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami,

4) zaświadczenie o niekaralności właścicieli (w przypadku spółek z o.o. i akcyjnych - o niekaralności członków zarządu i rad nadzorczych),

5) zaświadczenie o czasie stosowania technologii (wydawane przez instytuty naukowe) i o jej innowacyjności (jeśli jest to związane z projektem),

6) promesa kredytowa, leasingowa,

7) dokumentacja księgowa o przychodach i kosztach za poprzednie 3 lata,

8) zaświadczenie od specjalisty bhp o wpływie projektu na bezpieczeństwo i higienę pracy w naszym przedsiębiorstwie,

9) zaświadczenie o wpływie inwestycji na środowisko,

10) zaświadczenie od właściciela używanego sprzętu (maszyn i urządzeń, które chcemy kupić), że nie był on kupiony z udziałem żadnej dotacji ani środków publicznych w ciągu ostatnich 7 lat.

Ponieważ zebranie wskazanych załączników wymaga często specjalnych zabiegów i długiego czasu oczekiwania, warto je wcześniej mieć na uwadze i absolutnie nie bagatelizować tego etapu przygotowania, gdyż może on znacząco zaważyć na odrzuceniu wniosku o dotację.

reklama

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »