| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zasady tworzenia projektów inwestycyjnych

Zasady tworzenia projektów inwestycyjnych

Już dziś wiadomo, że dla przedsiębiorców będą wkrótce dostępne unijne dotacje w ramach kilku programów operacyjnych przygotowanych na lata 2007-2013. W zależności od rodzaju planowanych do przeprowadzenia inwestycji oraz od ich wartości i lokalizacji firmy będą aplikować do Regionalnych Programów Operacyjnych opracowanych oddzielnie dla każdego województwa, do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

3. Określeniu, jakie są niezbędne nakłady inwestycyjne i dlaczego właśnie takie - czy do wykonania wyznaczonych sobie zadań potrzebny jest nam zakup maszyn i urządzeń, czy także postawienie hali produkcyjnej, czy może zainwestowanie w wartości niematerialne. Na tym etapie należy także dokonać wyboru technologii, która będzie wdrożona.

4. Oszacowaniu koniecznych nakładów finansowych.

5. Przygotowaniu koncepcji organizacji zespołu ludzkiego realizującego projekt - potrzebne jest dokonanie analizy kapitału ludzkiego pod kątem możliwości wykorzystania go w przyszłym projekcie, dokonanie oceny, ile osób i jakiej specjalizacji koniecznie trzeba będzie zatrudnić, a które z obecnie pracujących obciążyć innymi obowiązkami.

6. Szacowaniu ryzyka inwestycyjnego - tj. przeprowadzeniu analizy progu rentowności, oceny jakości oraz stopy zwrotu z inwestycji, skalkulowaniu zwrotu z inwestycji, możliwości kontroli kosztów.

7. Przygotowaniu planu realizacji inwestycji - wyznaczeniu czasu realizacji poszczególnych etapów realizacji inwestycji, czasu minimalnego i maksymalnego.

Etap ten polega na przygotowaniu z wszelkich możliwych dostępnych źródeł i baz danych jak najdokładniejszych informacji dotyczących następujących zagadnień:

1. Sytuacji w branży, w której działa przedsiębiorstwo, i w branży, której dotyczy projekt inwestycyjny, jeśli jest inna. Cenne będą wszelkie dane o dotychczasowym kształtowaniu się popytu i podaży i prognozy na przyszłość.

2. Konkurencji - zarówno dotychczasowej, jak i tej, która będzie naszą konkurencją w wyniku realizacji projektu. Ważne jest porównanie pod względem: jakości, ceny i np. wydatków na reklamę.

3. Technologii - wszystkich, które możliwe są do wykorzystania w realizacji projektu, i szczegółowe dane dotyczące tej, którą wybraliśmy. Potrzebne będzie porównanie pod względem zalet i wad oraz wiedza o czasie stosowania tej technologii w Polsce i na świecie.

4. Kapitału ludzkiego - którym dysponuje przedsiębiorstwo i tym, którym nie dysponuje, a który musi pozyskać. Potrzebne będą CV pracowników z firmy, którzy uczestniczyć będą w realizacji projektu i zagwarantują jego trwałość, a także informacje z rynku pracy o kadrach, których szukamy (możliwość zatrudnienia, oszacowanie oczekiwanych wynagrodzeń). Niezbędne będą także dane o zatrudnieniu w firmie w ciągu ostatnich 3 lat (liczba etatów, udział kobiet i niepełnosprawnych, formy zatrudnienia).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK