REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Danii urzędnicy pomagają założyć firmę

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą działać na rynku duńskim, mogą skorzystać z pomocy urzędników przy otwieraniu biznesu. Jednak system podatkowy jest skomplikowany, a stawki podatkowe dużo wyższe niż w Polsce.

Dania oferuje duży poziom pewności i stabilności systemu prawnego dla przedsiębiorców. Szymon Czerwiński, konsultant w Accreo Taxand, wyjaśnia, że Dania jest również jednym z tych państw europejskich, które w najpełniejszym stopniu realizują zasady liberalizmu gospodarczego w ramach wolnego rynku i nie stawiają przed inwestorami zagranicznymi większych ograniczeń w prowadzeniu działalności.

REKLAMA

- Wprawdzie podatki w Danii należą do jednych z najwyższych w Europie, to jednak niektóre szczegółowe rozwiązania podatkowe stanowią ciekawą propozycję dla przedsiębiorców chcących inwestować w Danii - dodał Mariusz Machciński, konsultant w Accreo Taxand.

Wsparcie dla podatników

REKLAMA

Polscy przedsiębiorcy rozważający ekspansję na rynku duńskim mogą skorzystać nie tylko z pomocy duńskiej administracji, lecz także ze wsparcia organizacji Invest in Denmark, udzielającej szczegółowych informacji niezbędnych zagranicznym inwestorom. Szymon Czerwiński podkreślił, że angażując się w działalność na obszarach zagrożonych bezrobociem, czy w branżach służących rozwojowi nowych technologii, można liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa w postaci korzystnych warunków kredytowych i gwarancji rządowych.

- Decydując się na założenie firmy w Danii, należy w pierwszej kolejności uzyskać certyfikat pobytowy - polski przedsiębiorca otrzyma go od właściwego miejscowo urzędu regionalnego, w momencie gdy wykaże źródła dochodów pozwalających na pokrycie kosztów utrzymania w tym kraju - tłumaczył Szymon Czerwiński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że w drugiej kolejności należy dokonać rejestracji w agencji przedsiębiorstw i handlu (Danish Commerce and Companies Agency). Instytucja ta nadaje przedsiębiorcom numer centralnego rejestru firm (CVR).

- Rejestracji dla celów podatkowych należy dokonać we właściwym miejscowo urzędzie ceł i podatków za pośrednictwem agencji. Oba typy rejestracji mogą przebiegać albo w formie papierowych formularzy, albo elektronicznie - podkreślił Szymon Czerwiński.

Założenie biznesu

REKLAMA

Z informacji ekspertów Accreo Taxand wynika, że choć proces założenia przedsiębiorstwa w Danii jest stosunkowo prosty, nie należy on do najtańszych. Koszty operacji towarzyszących rozpoczęciu działalności wahają się od 10 do 25 tys. koron duńskich (DKK; od 5 do 12 tys. zł). Stanowią one wypadkową opłat za usługi firm doradczych, prawników, notariuszy i tłumaczy przysięgłych języka duńskiego.

Rejestracja w agencji przedsiębiorstw i handlu jest bezpłatna. Jednak w przypadku spółek posiadających osobowość prawną do momentu rejestracji należy opłacić kapitał zakładowy.

- W przypadku spółki akcyjnej A/S minimalna wartość kapitału wynosi 500 tys. DKK (ok. 250 tys. zł). Dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ApS minimalny kapitał wynosi 125 tys. DKK (ok. 62 tys. zł) - wskazał Szymon Czerwiński.

Według niego, samozatrudnienie stanowi najprostszy sposób prowadzenia działalności w Danii. Wybór tej formy działalności wiąże się jednak z odpowiedzialnością całym majątkiem za zobowiązania podjęte w ramach działalności, a także z długotrwałą procedurą rejestracyjną. W pierwszej kolejności przedsiębiorca musi uzyskać właściwy certyfikat pobytowy. Do podania rejestracyjnego w agencji przedsiębiorstw i handlu należy załączyć biznesplan oraz świadectwa potwierdzające kwalifikacje zawodowe przedsiębiorcy. Zgłoszenie zostaje przesłane do urzędu do spraw celnopodatkowych, który weryfikuje, czy planowana działalność spełnia przesłanki samozatrudnienia.

Najpopularniejszymi formami prowadzenia firmy są posiadające osobowość prawną spółki kapitałowe:

• Anpartsselskab (ApS) - odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

• Aktieselskab (A/S) - zbliżona w swej konstrukcji do polskiej spółki akcyjnej.

- Działalność w formie spółek kapitałowych wiąże się z mniejszym ryzykiem niż w przypadku samozatrudnienia, wymaga jednak większych nakładów organizacyjnych i finansowych - argumentował Szymon Czerwiński.

Formy działalności

Spółka ApS to najczęściej stosowana forma działalności gospodarczej w Danii. Szymon Czerwiński wyjaśnił, że jej założenie wymaga sporządzenia i podpisania przez udziałowców umowy założycielskiej oraz statutu. Po dokonaniu wpłaty kapitału założycielskiego w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy założycielskiej nastąpić musi rejestracja spółki. Żaden z udziałowców spółki nie musi być obywatelem duńskim.

- Najbardziej rozwiniętą formą prawną prowadzenia działalności w Danii jest spółka A/S. Jej założenie przebiega podobnie jak w przypadku spółki ApS, z tym że elementem koniecznym procedury rejestracyjnej jest spotkanie udziałowców celem zatwierdzenia wniosku o założenie spółki oraz wyboru zarządu i rady nadzorczej. Przynajmniej jeden z udziałowców spółki musi być obywatelem państwa wchodzącego w skład Unii Europejskiej. Proces rejestracji Spółki A/S twa od jednego do dwóch tygodni - podkreślił Szymon Czerwiński.

System podatkowy

Duński system podatkowy jest złożony.

Mariusz Machciński, konsultant w Accreo Taxand, wskazał, że osoby fizyczne obciążone są: liniowym podatkiem dochodowym płaconym na rzecz władz lokalnych - średnia stawka tego podatku wynosi ok. 32 proc., państwowym podatkiem dochodowym pobieranym według progresywnej skali podatkowej ze stawkami granicznymi 5,5, 6 i 15 proc. i kwotą wolną od podatku, oraz składką na rynek pracy w wysokości 9 proc.

- Maksymalne obciążenie dochodu osoby fizycznej nie może przekroczyć w roku podatkowym 59 proc. tego dochodu. Opodatkowane (podatkiem progresywnym) są nie tylko dochody z pracy, ale również dochody kapitałowe - wyjaśnił Mariusz Machciński.

Wyjaśnił też, że pracownicy zagraniczni przebywający w Danii krócej niż sześć miesięcy opodatkowują, zgodnie z duńskimi zasadami, tylko dochody uzyskane w Danii. Natomiast na podstawie polsko-duńskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, pracownicy polscy przebywający w Danii krócej niż 183 dni w okresie 12 miesięcy rozpoczynającym się lub kończącym w danym roku podatkowym, pod pewnymi dodatkowymi warunkami, w ogóle nie będą opodatkowani w Danii.

Opodatkowanie CIT

Stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 28 proc. Opodatkowaniu podlegają osoby prawne, przede wszystkim spółki akcyjne i spółki z o.o. Spółki osobowe są transparentne dla celów podatkowych (opodatkowaniu podlegają wspólnicy takich spółek).

- Spółki duńskie opodatkowane są na zasadzie konsolidacji - opodatkowaniu podlega spółka duńska (spółka dominująca) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i oddziałami. Straty i zyski spółek tworzących taką grupę mogą być wzajemnie potrącane. Pod pewnymi warunkami wspólnym opodatkowaniem mogą zostać objęte również spółki zagraniczne - tłumaczył Mariusz Machciński.

Z jego informacji wynika także, że koszty związane z prowadzeniem działalności stanowią, co do zasady, koszty podatkowe. Strata podatkowa może być rozliczana w następnych latach podatkowych. Przepisy podatkowe nie wprowadzają w tym zakresie żadnych ograniczeń czasowych.

Rozliczenia VAT

Podatnikami VAT są firmy duńskie, których obroty w roku podatkowym przekraczają 50 tys. DKK. Mariusz Machciński wyjaśnił w rozmowie z nami, że podmioty zagraniczne podlegają VAT w związku z dokonaniem pierwszej transakcji podlegającej opodatkowaniu VAT.

Stawka VAT wynosi 25 proc. Dania formalnie nie wprowadziła stawek obniżonych, jednak niektóre czynność podlegają opodatkowaniu według stawki 0 proc. Są to m.in. usługi bankowe i transakcje ubezpieczeniowe, usługi socjalne i opieka medyczna, działalność kulturalna, edukacyjna, sprzedaż lub wynajem nieruchomości wraz z dostawą gazu, wody, energii.

WAŻNA LICZBA

28 proc. - wynosi stawka CIT w Danii

DLA KOGO LINIOWY PIT W DANII

Przepisy duńskie umożliwiają opodatkowanie dochodów zagranicznych pracowników liniową 25-proc. stawką podatku (powiększoną o 9-proc. składkę na rynek pracy). Taki pracownik musi być jednak zatrudniony przez firmę duńską w okresie nie krótszym niż trzy miesiące i nie dłuższym niż trzy lata i otrzymywać wynagrodzenie wynoszące co najmniej 47,5 tys. DKK.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA