| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > W Danii urzędnicy pomagają założyć firmę

W Danii urzędnicy pomagają założyć firmę

Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą działać na rynku duńskim, mogą skorzystać z pomocy urzędników przy otwieraniu biznesu. Jednak system podatkowy jest skomplikowany, a stawki podatkowe dużo wyższe niż w Polsce.


Dania oferuje duży poziom pewności i stabilności systemu prawnego dla przedsiębiorców. Szymon Czerwiński, konsultant w Accreo Taxand, wyjaśnia, że Dania jest również jednym z tych państw europejskich, które w najpełniejszym stopniu realizują zasady liberalizmu gospodarczego w ramach wolnego rynku i nie stawiają przed inwestorami zagranicznymi większych ograniczeń w prowadzeniu działalności.

- Wprawdzie podatki w Danii należą do jednych z najwyższych w Europie, to jednak niektóre szczegółowe rozwiązania podatkowe stanowią ciekawą propozycję dla przedsiębiorców chcących inwestować w Danii - dodał Mariusz Machciński, konsultant w Accreo Taxand.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Polscy przedsiębiorcy rozważający ekspansję na rynku duńskim mogą skorzystać nie tylko z pomocy duńskiej administracji, lecz także ze wsparcia organizacji Invest in Denmark, udzielającej szczegółowych informacji niezbędnych zagranicznym inwestorom. Szymon Czerwiński podkreślił, że angażując się w działalność na obszarach zagrożonych bezrobociem, czy w branżach służących rozwojowi nowych technologii, można liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa w postaci korzystnych warunków kredytowych i gwarancji rządowych.

- Decydując się na założenie firmy w Danii, należy w pierwszej kolejności uzyskać certyfikat pobytowy - polski przedsiębiorca otrzyma go od właściwego miejscowo urzędu regionalnego, w momencie gdy wykaże źródła dochodów pozwalających na pokrycie kosztów utrzymania w tym kraju - tłumaczył Szymon Czerwiński.

Dodał, że w drugiej kolejności należy dokonać rejestracji w agencji przedsiębiorstw i handlu (Danish Commerce and Companies Agency). Instytucja ta nadaje przedsiębiorcom numer centralnego rejestru firm (CVR).

- Rejestracji dla celów podatkowych należy dokonać we właściwym miejscowo urzędzie ceł i podatków za pośrednictwem agencji. Oba typy rejestracji mogą przebiegać albo w formie papierowych formularzy, albo elektronicznie - podkreślił Szymon Czerwiński.

Z informacji ekspertów Accreo Taxand wynika, że choć proces założenia przedsiębiorstwa w Danii jest stosunkowo prosty, nie należy on do najtańszych. Koszty operacji towarzyszących rozpoczęciu działalności wahają się od 10 do 25 tys. koron duńskich (DKK; od 5 do 12 tys. zł). Stanowią one wypadkową opłat za usługi firm doradczych, prawników, notariuszy i tłumaczy przysięgłych języka duńskiego.

Rejestracja w agencji przedsiębiorstw i handlu jest bezpłatna. Jednak w przypadku spółek posiadających osobowość prawną do momentu rejestracji należy opłacić kapitał zakładowy.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ31
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem Infor.pl »