| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > W Danii urzędnicy pomagają założyć firmę

W Danii urzędnicy pomagają założyć firmę

Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą działać na rynku duńskim, mogą skorzystać z pomocy urzędników przy otwieraniu biznesu. Jednak system podatkowy jest skomplikowany, a stawki podatkowe dużo wyższe niż w Polsce.

- Maksymalne obciążenie dochodu osoby fizycznej nie może przekroczyć w roku podatkowym 59 proc. tego dochodu. Opodatkowane (podatkiem progresywnym) są nie tylko dochody z pracy, ale również dochody kapitałowe - wyjaśnił Mariusz Machciński.

Wyjaśnił też, że pracownicy zagraniczni przebywający w Danii krócej niż sześć miesięcy opodatkowują, zgodnie z duńskimi zasadami, tylko dochody uzyskane w Danii. Natomiast na podstawie polsko-duńskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, pracownicy polscy przebywający w Danii krócej niż 183 dni w okresie 12 miesięcy rozpoczynającym się lub kończącym w danym roku podatkowym, pod pewnymi dodatkowymi warunkami, w ogóle nie będą opodatkowani w Danii.

Stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 28 proc. Opodatkowaniu podlegają osoby prawne, przede wszystkim spółki akcyjne i spółki z o.o. Spółki osobowe są transparentne dla celów podatkowych (opodatkowaniu podlegają wspólnicy takich spółek).

- Spółki duńskie opodatkowane są na zasadzie konsolidacji - opodatkowaniu podlega spółka duńska (spółka dominująca) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i oddziałami. Straty i zyski spółek tworzących taką grupę mogą być wzajemnie potrącane. Pod pewnymi warunkami wspólnym opodatkowaniem mogą zostać objęte również spółki zagraniczne - tłumaczył Mariusz Machciński.

Z jego informacji wynika także, że koszty związane z prowadzeniem działalności stanowią, co do zasady, koszty podatkowe. Strata podatkowa może być rozliczana w następnych latach podatkowych. Przepisy podatkowe nie wprowadzają w tym zakresie żadnych ograniczeń czasowych.

Podatnikami VAT są firmy duńskie, których obroty w roku podatkowym przekraczają 50 tys. DKK. Mariusz Machciński wyjaśnił w rozmowie z nami, że podmioty zagraniczne podlegają VAT w związku z dokonaniem pierwszej transakcji podlegającej opodatkowaniu VAT.

Stawka VAT wynosi 25 proc. Dania formalnie nie wprowadziła stawek obniżonych, jednak niektóre czynność podlegają opodatkowaniu według stawki 0 proc. Są to m.in. usługi bankowe i transakcje ubezpieczeniowe, usługi socjalne i opieka medyczna, działalność kulturalna, edukacyjna, sprzedaż lub wynajem nieruchomości wraz z dostawą gazu, wody, energii.

WAŻNA LICZBA

28 proc. - wynosi stawka CIT w Danii

DLA KOGO LINIOWY PIT W DANII

Przepisy duńskie umożliwiają opodatkowanie dochodów zagranicznych pracowników liniową 25-proc. stawką podatku (powiększoną o 9-proc. składkę na rynek pracy). Taki pracownik musi być jednak zatrudniony przez firmę duńską w okresie nie krótszym niż trzy miesiące i nie dłuższym niż trzy lata i otrzymywać wynagrodzenie wynoszące co najmniej 47,5 tys. DKK.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK