| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak wykorzystać leasing przy inwestycji współfinansowanej przez Unię

Jak wykorzystać leasing przy inwestycji współfinansowanej przez Unię

Leasing w nowoczesnych przedsiębiorstwach jest podstawową formą finansowania zakupów środków trwałych i to nie tylko samochodów, ale również maszyn, urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych oraz nieruchomości.


Dodatkowym atutem leasingu jest fakt, że w nowej perspektywie finansowania funduszy strukturalnych na lata 2007-2013 leasing stał się kosztem kwalifikowanym, a tym samym zakupy środków trwałych przy zastosowaniu takiej formy finansowania nadają się do refundacji wydatków ze źródeł funduszy unijnych. Jak skorzystać z leasingu przy dotacji unijnej? Możliwości finansowania wydatków w ramach projektów współfinansowanych z funduszy europejskich zapisane zostały w Krajowych wytycznych dotyczących kwalifikowania wydatków oraz w Wytycznych kwalifikowania wydatków dla poszczególnych programów operacyjnych. Wydatek w ramach projektu współfinansowanego z funduszy UE, aby mógł zostać dofinansowany, musi spełnić m.in. następujące wymagania: zostać poniesiony w okresie kwalifikowalności wydatków, być zgodny z kategoriami wydatków wynikającymi z postanowień umowy o dofinansowanie projektu bądź z zatwierdzonym budżetem projektu, być niezbędny do realizacji projektu i poniesiony w związku z realizacją projektu, zostać dokonany w sposób oszczędny oraz zostać należycie udokumentowany.

Zgodnie z obecnym zapisem Krajowych wytycznych można zastosować refundację kosztów faktycznie poniesionych i kierowana jest ona na rzecz leasingobiorcy. Do współfinansowania kwalifikują się następujące formy leasingu: finansowy, operacyjny oraz zwrotny. Kosztem kwalifikowanym w ramach tej metody finansowania inwestycji będzie część raty leasingowej związanej ze spłatą kapitału leasingowanego dobra. Chcąc otrzymać refundację, musimy potwierdzić faktycznie poniesiony wydatek dokumentem potwierdzającym opłacenie raty leasingowej.

Maksymalna kwota refundacji, o jaką możemy się starać, nie może przekroczyć rynkowej wartości dobra będącego przedmiotem leasingu. Co oznacza, że nie otrzymamy refundacji innych wydatków związanych z tym mechanizmem finansowym, czyli podatku, marży finansującego, odsetek od refinansowania kosztów, kosztów ogólnych i opłaty ubezpieczeniowej.

Wydatki w formie leasingu możemy finansować we wszystkich programach finansujących Projekty przedsiębiorców, w tym w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, regionalnych programów operacyjnych wdrażanych w poszczególnych województwach oraz w ramach cross-finansingu obejmującego dokonanie zakupu wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

ARTUR BARTOSZEWICZ

ekspert PKPP Lewiatan ds. funduszy europejskich

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK