| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Unia Europejska przyznaje dotacje na targi i misje

Unia Europejska przyznaje dotacje na targi i misje

Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy - w ramach promocji polskiej gospodarki na zagranicznych rynkach - mogą ubiegać się o dofinansowanie ich udziału w targach i misjach zagranicznych.


W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i priorytetu 6.1 pt. Polska gospodarka na rynku międzynarodowym (zwanego Paszport do eksportu), przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotację udziału w imprezach ekspozycyjnych w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia (koszty doradztwa finansowane będę w 80 proc.). Maksymalna kwota wsparcia dla jednego przedsiębiorcy wynosić będzie 150 tys. zł.

Całość środków przeznaczonych na to działanie to blisko 92 mln euro. W odróżnieniu od podobnego programu adresowanego do przedsiębiorców eksportujących swoje towary na zagraniczne rynki zbytu w poprzednim okresie dofinansowywania, obecnie będą mogły z niego skorzystać wyłącznie firmy, które wykażą się gotowością i niezbędną dojrzałością do rozpoczęcia lub poszerzenia skali swojej działalności eksportowej, a ich działania będą zaplanowane i przemyślane. Ten stan przygotowania oceniać będą specjaliści. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej oceny doradców firmy będą mogły aplikować o dofinansowanie udziału w wybranych przez siebie imprezach wystawienniczych.

Zadaniem tego priorytetu jest silniejsze powiązanie gospodarki polskiej z międzynarodową poprzez pokazanie naszego kraju jako atrakcyjnego partnera wymiany gospodarczej oraz miejsca lokowania inwestycji - czytamy w uszczegółowieniu programu operacyjnego.

Z analiz przeprowadzonych przez resort gospodarki wynika bowiem, że niewiele polskich firm sprzedaje swoje produkty za granicą, a wiele z tych, które to robią, wprowadza swoje towary i usługi na inne rynki pod cudzymi markami.

Działanie Paszport do eksportu ma przyczynić się do wzrostu liczby firm, które na jednolitym rynku europejskim prowadzą sprzedaż w oparciu o przygotowaną strategię i z wykorzystaniem krajowych instrumentów wsparcia.

Niezależnie od Działania 6.1, także w niektórych regionalnych Programach Operacyjnych (w priorytetach adresowanych do przedsiębiorców) przewidziane jest dofinansowanie udziału małych i średnich przedsiębiorstw w targach i misjach.

ATRAKCYJNY PASZPORT DO EKSPORTU

Co daje program Paszport do eksportu małym firmom?

Paszport dla eksportu pozwala na: skorzystanie z 30 godzin bezpłatnego konsultingu z zakresu planowania rozwoju eksportu dla firmy oraz trzech z czterech poniższych instrumentów:

• wykonanie indywidualnych badań i ekspertyz dotyczących możliwości wprowadzenia towarów i usług oferowanych przez wnioskodawcę na targi zagraniczne lub zwiększenia sprzedaży tych towarów i usług za granicą;

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK