| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć spółkę europejską, która będzie działała w Polsce i w UE

Jak założyć spółkę europejską, która będzie działała w Polsce i w UE

W krajach UE Polacy mogą prowadzić działalność gospodarczą nie tylko w formie jednoosobowej firmy.


Wprawdzie Polacy za granicą najczęściej zakładają jednoosobowe firmy, ale mogą też prowadzić działalność gospodarczą na znacznie szerszą skalę w formie spółki europejskiej lub tzw. europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych. Takie zgrupowanie działa podobnie jak w Polsce spółka jawna i również na takich zasadach podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym w Polsce. Natomiast spółka europejska wpisywana jest do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym w Polsce na zasadach określonych dla spółki akcyjnej. Wszystkie formalności związane z rozpoczęciem działalności mogą więc być załatwione w kraju. Natomiast działalność w formie tych spółek obywatel Polski może prowadzić w krajach UE.

Aby założyć europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych, wspólnicy powinni sporządzić umowę na piśmie, pod rygorem nieważności. Wskazują też zarządców zgrupowania, którzy zgłaszają je do rejestru razem z danymi podlegającymi tam wpisowi.

Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenia wszystkich zarządców zgrupowania o tym, że nie zachodzą przesłanki wykluczające sprawowanie przez nich funkcji. Gdyby zaś dokumenty lub dane podlegające zgłoszeniu były sporządzone w języku obcym, to wówczas w KRS dołącza się do nich uwierzytelnione tłumaczenie na język polski. Natomiast wszelkie ogłoszenia dotyczące zgrupowania muszą być zamieszczone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jednak w umowie zgrupowania można przewidzieć zamieszczenie ich w jeszcze inny sposób.

Zarządcy zgrupowania działają na takich zasadach, jak zarząd w spółce jawnej. Na przykład mają prawo prowadzić sprawy zgrupowania, a bez wcześniejszej uchwały zarządu sprawy nieprzekraczające zwykłych czynności spółki. Nie mogą też bez zgody spółki zajmować się interesami konkurencyjnymi ani być wspólnikiem spółki konkurencyjnej. Odpowiadają też za szkody wyrządzone spółce działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki.

Chcąc prowadzić działalność gospodarczą na jeszcze większą skalę, warto rozważyć możliwość prowadzenia działalności w formie spółki europejskiej. Można ją założyć od razu jako spółkę europejską bądź przez połączenie działającej w Polsce spółki z innymi spółkami. Przekształcić się w nią może również działająca w kraju spółka akcyjna. Spółka europejska za swoją siedzibę może wybrać inny kraj niż Polska.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK