REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O jakie fundusze mogą ubiegać się przedsiębiorcy w Irlandii

EM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Irlandia aktywnie realizuje programy współfinansowane z Unii Europejskiej wspierające przedsiębiorców działających w tym kraju. O jakie fundusze może ubiegać się polski przedsiębiorca działający w Irlandii?

REKLAMA

W latach 2007-2013 Irlandia będzie wdrażać swój czwarty Narodowy Plan Rozwoju współfinansowany ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. W wyniku realizacji poprzednich programów udało się zredukować bezrobocie z 15 proc. w roku 1989 do osiągnięcia poziomu praktycznie pełnego zatrudnienia w 2007 roku.

REKLAMA

W kolejnych latach ponad 39 proc. środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) zostanie przeznaczonych na rozwój atrakcyjności turystycznej regionów, 31 proc. - na rozwój nauki, technologii i innowacji, 9 proc. - na rozwój przedsiębiorczości, zaś 4 proc. - na rozwój rolnictwa i sektora produkcji żywności. Natomiast w przypadku Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) środki finansowe będą podlegały redystrybucji według następujących priorytetów: 50 proc. - wsparcie szkolnictwa wyższego, 30 proc. - dofinansowanie szkoleń (w tym szkoleń przedsiębiorców i pracowników przedsiębiorstw) oraz 20 proc. - wsparcie rozwoju infrastruktury szkół.

REKLAMA

Przedsiębiorcy planujący pozyskanie wsparcia finansowego na rozwój firmy na terenie Irlandii, w tym na wprowadzenie innowacji technologicznych oraz szkolenia pracowników, nie stanowią grupy szczególnie uprzywilejowanej w nowej perspektywie finansowej (2007-2013). Dodatkowo, ze względu na istniejące dysproporcje pomiędzy rozwojem poszczególnych regionów, przedsiębiorcom prowadzącym działalność na terenie południowej i wschodniej Irlandii będzie znacznie trudniej pozyskać środki na dofinansowanie nowych inwestycji oraz szkolenia pracowników niż przedsiębiorcom działającym na terenie środkowej i zachodniej części kraju. Różnice w dostępności funduszy pomiędzy regionami nie wynikają jednak z preferencyjnych warunków finansowania inwestycji zlokalizowanych na terenie środkowej i zachodniej części kraju, lecz z wielkości ogólnej puli środków przeznaczonych na rozwój każdego z tych terenów.

Szczególną troską państwa objęte są mikroprzedsiębiorstwa, stąd też w ramach każdego regionu przewidziany będzie priorytet przeznaczony na finansowanie zakładania, rozbudowy oraz tworzenie nowych miejsc pracy przez mikroprzedsiębiorców. Dodatkowo ze względu na trudności tej grupy przedsiębiorców w pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania planowane jest wprowadzenie możliwości otrzymywania przez mikroprzedsiębiorców zaliczek na poczet realizacji inwestycji. Niemniej jednak ogólna wartość zaliczek otrzymywanych przez mikroprzedsiębiorców może zostać ograniczona procentowo do wartości wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Wdrażaniem programów współfinansowanych ze środków UE w Irlandii zajmują się wyspecjalizowane agencje rządowe. Jednak ze względu na to, że za przygotowanie programów odpowiedzialni są konkretni ministrowie, w przypadku aplikowania o wsparcie działalności prowadzonej na terenie Irlandii przedsiębiorca może kierować pytania o możliwe źródła wsparcia do ministerstwa odpowiedzialnego za daną sferę działalności. Przykładowo w przypadku programów przeznaczonych na wsparcie przedsiębiorczości będzie to Ministerstwo Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia, zaś w przypadku programów poświęconych ochronie środowiska - Ministerstwo Środowiska, Dziedzictwa i Samorządu Lokalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

AGNIESZKA TALACHA

konsultant w Accreo Taxand

 

(EM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA