| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Wsparcie dla firm z funduszy unijnych

Wsparcie dla firm z funduszy unijnych

 Czy można dostać dotację na wymianę urządzeń lub maszyn w zakładzie produkcyjnym?Agata Bosianok

Centrum Wspierania Projektów Europejskich

W poprzednich latach w ramach finansowania inwestycji z funduszy unijnych wymiana urządzeń lub maszyn w zakładzie produkcyjnym była traktowana jako wydatek odtworzeniowy, dotyczący środków trwałych, wartości niematerialnych lub prawnych będących w posiadaniu przedsiębiorcy, które uległy zużyciu. Również za taki wydatek uważano często zakup nowocześniejszego sprzętu, o ile nie prowadził on do zasadniczej zmiany całościowego procesu produkcyjnego. Stąd takie wydatki były określone jako niekwalifikowane. W nadchodzącym okresie finansowania 2007 - 2013 z informacji uzyskanych w niektórych urzędach marszałkowskich wynika, że wydatek odtworzeniowy będzie kosztem kwalifikowanym w przypadku mikroprzedsiębiorstw, jeśli chodzi o firmy małe i średnie pozostanie w formie dotychczasowej, czyli jako koszt niekwalifikowany. Na ostateczne interpretacje niestety trzeba jeszcze poczekać.

Na jakich warunkach można sfinansować z Unii zakup środków transportu (np. samochodu)?

Dorota Pastuszak

Centrum Wspierania Projektów Europejskich

W ramach niektórych Regionalnych Programów Operacyjnych koszty zakupu lub leasingu środków transportu są kwalifikowane w przypadku podmiotów niewykonujących działalności w zakresie usług transportowych (transport nie jest działalnością główną). W takim przypadku środek transportu musi stanowić integralny i niezbędny element projektu, a beneficjent zobowiązuje się wykorzystywać go jedynie do celu określonego w projekcie i potrafi przedstawić wiarygodną metodę weryfikacji wykorzystania środka transportu. Inaczej przedstawia się sytuacja w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. W działaniach dotyczących różnicowania działalności nierolniczej oraz tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw istnieje możliwość zakupu środków transportu z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż ośmiu osób wraz z kierowcą. Nie może to być jedyny taki koszt w projekcie.

Czy firma musi mieć jakieś własne środki na inwestycję, by móc ubiegać się o dotacje unijne?

Bartosz Midura

Centrum Wspierania Projektów Europejskich

Dotacje z Unii Europejskiej dla przedsiębiorców działają na zasadzie częściowej refundacji poniesionych na inwestycję kosztów. Dlatego też przedsiębiorca, w chwili aplikowania o dotację z Unii, musi zapewnić finansowanie całej inwestycji w postaci środków własnych czy też za pomocą zewnętrznych źródeł finansowych, takich jak kredyt, leasing. Najczęściej wypłata dotacji następuje dopiero po przyznaniu dotacji przez odpowiednią instytucję finansującą oraz zrealizowaniu i rozliczeniu inwestycji zgodnie z zapisami zawartymi we wniosku aplikacyjnym i umowie dotacji. Wysokość wkładu własnego, czyli środków, które nie pochodzą z funduszy, unijnych jest różna. Zależy od wysokości uzyskanej dotacji. Jej wysokość jest zaś ustalana ostatecznie w umowie o dofinsowanie projektu. Bez wydatków z własnej kieszeni przedsiębiorca nie powinien liczyć na unijne wparcie.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK