REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie dla firm z funduszy unijnych

MG
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

 Czy można dostać dotację na wymianę urządzeń lub maszyn w zakładzie produkcyjnym?



REKLAMA

Agata Bosianok

Centrum Wspierania Projektów Europejskich

W poprzednich latach w ramach finansowania inwestycji z funduszy unijnych wymiana urządzeń lub maszyn w zakładzie produkcyjnym była traktowana jako wydatek odtworzeniowy, dotyczący środków trwałych, wartości niematerialnych lub prawnych będących w posiadaniu przedsiębiorcy, które uległy zużyciu. Również za taki wydatek uważano często zakup nowocześniejszego sprzętu, o ile nie prowadził on do zasadniczej zmiany całościowego procesu produkcyjnego. Stąd takie wydatki były określone jako niekwalifikowane. W nadchodzącym okresie finansowania 2007 - 2013 z informacji uzyskanych w niektórych urzędach marszałkowskich wynika, że wydatek odtworzeniowy będzie kosztem kwalifikowanym w przypadku mikroprzedsiębiorstw, jeśli chodzi o firmy małe i średnie pozostanie w formie dotychczasowej, czyli jako koszt niekwalifikowany. Na ostateczne interpretacje niestety trzeba jeszcze poczekać.

Na jakich warunkach można sfinansować z Unii zakup środków transportu (np. samochodu)?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dorota Pastuszak

Centrum Wspierania Projektów Europejskich

W ramach niektórych Regionalnych Programów Operacyjnych koszty zakupu lub leasingu środków transportu są kwalifikowane w przypadku podmiotów niewykonujących działalności w zakresie usług transportowych (transport nie jest działalnością główną). W takim przypadku środek transportu musi stanowić integralny i niezbędny element projektu, a beneficjent zobowiązuje się wykorzystywać go jedynie do celu określonego w projekcie i potrafi przedstawić wiarygodną metodę weryfikacji wykorzystania środka transportu. Inaczej przedstawia się sytuacja w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. W działaniach dotyczących różnicowania działalności nierolniczej oraz tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw istnieje możliwość zakupu środków transportu z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż ośmiu osób wraz z kierowcą. Nie może to być jedyny taki koszt w projekcie.

Czy firma musi mieć jakieś własne środki na inwestycję, by móc ubiegać się o dotacje unijne?

Bartosz Midura

Centrum Wspierania Projektów Europejskich

Dotacje z Unii Europejskiej dla przedsiębiorców działają na zasadzie częściowej refundacji poniesionych na inwestycję kosztów. Dlatego też przedsiębiorca, w chwili aplikowania o dotację z Unii, musi zapewnić finansowanie całej inwestycji w postaci środków własnych czy też za pomocą zewnętrznych źródeł finansowych, takich jak kredyt, leasing. Najczęściej wypłata dotacji następuje dopiero po przyznaniu dotacji przez odpowiednią instytucję finansującą oraz zrealizowaniu i rozliczeniu inwestycji zgodnie z zapisami zawartymi we wniosku aplikacyjnym i umowie dotacji. Wysokość wkładu własnego, czyli środków, które nie pochodzą z funduszy, unijnych jest różna. Zależy od wysokości uzyskanej dotacji. Jej wysokość jest zaś ustalana ostatecznie w umowie o dofinsowanie projektu. Bez wydatków z własnej kieszeni przedsiębiorca nie powinien liczyć na unijne wparcie.

Gdzie szukać dotacji na rozpoczęcie działalności lub założenie nowej firmy?

Bartosz Midura

Centrum Wspierania Projektów Europejskich

Pozyskanie funduszy unijnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest możliwe poprzez aplikowanie do Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Przewiduje to priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich. Poddziałania tego priorytetu skierowane są na wsparcie i promocję samozatrudnienia, a także aktywizację zawodową bezrobotnych. Regionalne Programy Operacyjne w poszczególnych województwach także przewidują możliwość dotowania zatrudnienia poprzez stymulowanie powstawania nowych oraz rozwój istniejących mikroprzedsiębiorstw. W przypadku osób zarejestrowanych jako bezrobotne istnieje możliwość starania się o dotację ze środków Funduszu Pracy przez właściwy powiatowy urząd pracy. Bezrobotny otrzymuje środki finansowe przed dokonaniem zakupów. Jest zobowiązany do rozliczenia się w wyznaczonym terminie. Wysokość środków na podjęcie działalności nie może przekraczać pięciokrotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

Not. MG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA