| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Przedsiębiorca musi się dobrze przygotować do starań o dotację z Unii

Przedsiębiorca musi się dobrze przygotować do starań o dotację z Unii

Przedsiębiorca myślący o pozyskaniu dotacji z funduszy unijnych powinien już teraz rozpocząć przygotowanie projektu. Jeśli nie zrobi tego odpowiednio wcześniej, ma nikłe szanse na pozyskanie unijnych pieniędzy.

Drugim warunkiem jest założenie firmy w małym miasteczku lub na wsi. Rząd to dokładnie określił. Przedsiębiorstwo, jego oddział lub filia, które będą korzystać z wsparcia inwestycyjnego, musi znajdować się w gminie wiejskiej, gminie miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących ponad 5 tys. mieszkańców, oraz na podobnej zasadzie w gminie miejskiej.

Kolejnym warunkiem jest utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy. Tak jak było wcześniej wspomniane, to działanie na pomóc w zwalczaniu bezrobocia na terenach najbardziej nim dotkniętych. Od liczby tworzonych nowych miejsc pracy (liczonych w pełnych etatach średniorocznych) uzależniona jest maksymalna wysokość unijnego wsparcia. Na maksymalnie 100 tys. zł mogą liczyć mikroprzedsiębiorstwa, które utworzą jedno lub dwa miejsca pracy. W przypadku trzech-czterech miejsc pracy będzie to maksymalnie 200 tys. zł, a w przypadku pięciu lub więcej miejsc pracy - maksymalnie 300 tys. zł. Uwaga! Unia Europejska nie finansuje całości inwestycji. Jej wkład nie może przekraczać 50 proc. kosztów kwalifikowanych. To oznacza, że przy projekcie o wartości 100 tys. zł, tworzących jedno miejsce pracy, przedsiębiorca musi z własnej kieszeni wyłożyć 50 tys. zł.

Ostatnim warunkiem jest działalność w ściśle określonych branżach. Na dotacje mogą liczyć firmy, które będą działać w zakresie usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, usług dla ludności, sprzedaży hurtowej i detalicznej, rzemiosła, robót budowlanych i instalacyjnych, usług turystycznych, transportowych, komunalnych, magazynowania towarów, wytwarzania energii z biopaliw oraz rachunkowości i usług informatycznych.

Na wsparcie mogą też liczyć firmy działające w obszarze przetwórstwa produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych, ale w ich przypadku maksymalna wysokość dotacji została ustalona na 100 tys. zł. Jak widać, zaproponowany katalog jest szeroki i można w niego wpasować większość typów działalności gospodarczej.

O dotacje będzie można się ubiegać w dobrze znanej rolnikom Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Unijne fundusze na wsparcie mikroprzędsiębiorstw na obszarach wiejskich będą dostępne od przyszłego roku.

MIKROPRZEDSIĘBIORCA

Za mikroprzedsiębiorstwo uważa się wszystkie firmy, które w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat zatrudniają poniżej dziesięciu pracowników i osiągnęły roczny obrót ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług nieprzekraczający 2 mln euro.

Podstawa prawna:

• Art. 104 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK