| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Przedsiębiorca musi się dobrze przygotować do starań o dotację z Unii

Przedsiębiorca musi się dobrze przygotować do starań o dotację z Unii

Przedsiębiorca myślący o pozyskaniu dotacji z funduszy unijnych powinien już teraz rozpocząć przygotowanie projektu. Jeśli nie zrobi tego odpowiednio wcześniej, ma nikłe szanse na pozyskanie unijnych pieniędzy.

Drugim warunkiem jest założenie firmy w małym miasteczku lub na wsi. Rząd to dokładnie określił. Przedsiębiorstwo, jego oddział lub filia, które będą korzystać z wsparcia inwestycyjnego, musi znajdować się w gminie wiejskiej, gminie miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących ponad 5 tys. mieszkańców, oraz na podobnej zasadzie w gminie miejskiej.

Kolejnym warunkiem jest utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy. Tak jak było wcześniej wspomniane, to działanie na pomóc w zwalczaniu bezrobocia na terenach najbardziej nim dotkniętych. Od liczby tworzonych nowych miejsc pracy (liczonych w pełnych etatach średniorocznych) uzależniona jest maksymalna wysokość unijnego wsparcia. Na maksymalnie 100 tys. zł mogą liczyć mikroprzedsiębiorstwa, które utworzą jedno lub dwa miejsca pracy. W przypadku trzech-czterech miejsc pracy będzie to maksymalnie 200 tys. zł, a w przypadku pięciu lub więcej miejsc pracy - maksymalnie 300 tys. zł. Uwaga! Unia Europejska nie finansuje całości inwestycji. Jej wkład nie może przekraczać 50 proc. kosztów kwalifikowanych. To oznacza, że przy projekcie o wartości 100 tys. zł, tworzących jedno miejsce pracy, przedsiębiorca musi z własnej kieszeni wyłożyć 50 tys. zł.

Ostatnim warunkiem jest działalność w ściśle określonych branżach. Na dotacje mogą liczyć firmy, które będą działać w zakresie usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, usług dla ludności, sprzedaży hurtowej i detalicznej, rzemiosła, robót budowlanych i instalacyjnych, usług turystycznych, transportowych, komunalnych, magazynowania towarów, wytwarzania energii z biopaliw oraz rachunkowości i usług informatycznych.

Na wsparcie mogą też liczyć firmy działające w obszarze przetwórstwa produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych, ale w ich przypadku maksymalna wysokość dotacji została ustalona na 100 tys. zł. Jak widać, zaproponowany katalog jest szeroki i można w niego wpasować większość typów działalności gospodarczej.

O dotacje będzie można się ubiegać w dobrze znanej rolnikom Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Unijne fundusze na wsparcie mikroprzędsiębiorstw na obszarach wiejskich będą dostępne od przyszłego roku.

MIKROPRZEDSIĘBIORCA

Za mikroprzedsiębiorstwo uważa się wszystkie firmy, które w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat zatrudniają poniżej dziesięciu pracowników i osiągnęły roczny obrót ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług nieprzekraczający 2 mln euro.

Podstawa prawna:

• Art. 104 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK