| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Hiszpanii

Jak założyć firmę w Hiszpanii

Hiszpania ma prosty i przyjazny dla firm system podatkowy. Obciążenia przedsiębiorcy podatkami są porównywalne z występującymi w Polsce. Założenie firmy trwa ok. 6-8 tygodni, a koszt z tym związany to około 1,4 tys. euro.

Według niej przedsiębiorca może skorzystać z wielu ulg podatkowych, głównie w postaci kredytu podatkowego, m.in. w przypadku reinwestycji zysku z przeniesienia aktywów, dokonywania inwestycji w technologie przyjazne środowisku, inwestowania w badania i rozwój lub podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników i prowadzenia działalności eksportowej. Strata z lat ubiegłych może być odliczana od dochodu przez 15 kolejnych lat.

W przypadku gdy spółka-matka posiada przynajmniej 75 proc. udziałów w spółce-córce, obie spółki mogą być opodatkowane od skonsolidowanych dochodów jako grupa podatkowa. Postanowienie o utworzeniu grupy podatkowej musi być zatwierdzone przez zgromadzenie akcjonariuszy i notyfikowane organom podatkowym.

Szczególne regulacje, zaliczane do najkorzystniejszych w Europie, dotyczą holdingów (ETVE). Dochody uzyskane przez hiszpańskie spółki holdingowe uzyskane za granicą, jak również zyski ze sprzedaży udziału w holdingu przez udziałowca są po spełnieniu pewnych warunków zwolnione z CIT w Hiszpanii.

- Dywidendy, odsetki i zyski z przeniesienia własności kapitału podlegają co do zasady opodatkowaniu podatkiem u źródła, którego stawka wynosi 18 proc. Stawka ta w przypadku wypłaty dochodów osobom zagranicznym może być obniżana na mocy zawartych przez Hiszpanię umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub - w przypadku spółek z siedzibą w UE - na mocy przepisów hiszpańskich implementujących Dyrektywę UE dotyczącą opodatkowania spółek-matek i spółek-córek różnych państw członkowskich. Hiszpania stosuje specjalny reżim podatkowy dla spółek posiadających zagraniczne spółki-córki, jak i niektórych form venture capital i funduszy inwestycyjnych - tłumaczyła Monika Ławnicka.

Dodała, że inwestując w Hiszpanii trzeba pamiętać, że Wyspy Kanaryjskie, Kraj Basków i Nawarry mają specyficzne regulacje w zakresie opodatkowania CIT.

Hiszpański PIT jest podatkiem progresywnym. Na stawkę PIT składa się stawka ogólna i stawka lokalna (w zależności od miejsca zamieszkania podatnika). Minimalna stawka zbiorcza wynosi 24 proc. (dla dochodu do 17 360 euro), zaś maksymalna - 43 proc. (dla dochodu powyżej 52 360 euro).

- Dochody z pracy wykonywanej za granicą przez hiszpańskiego rezydenta, pod pewnymi warunkami, są zwolnione z opodatkowania do kwoty odpowiadającej 60 100 euro rocznie. Szczególne regulacje obowiązują natomiast w zakresie dochodów z oszczędności (głównie odsetki oraz dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych), które podlegają opodatkowaniu 18-proc. PIT - tłumaczyła Aleksandra Kacperczyk.

Stwierdziła również, że nierezydenci pracujący w Hiszpanii mogą wybrać pomiędzy opodatkowaniem PIT na zasadach stosowanych w przypadku rezydentów a specjalnym reżimem podatkowym dla nierezydentów. W tym drugim przypadku odprowadzają oni podatek tylko od dochodów osiąganych w Hiszpanii według stawki 24 proc. Reżim ten może być stosowany również przez pierwszych pięć lat od zmiany rezydencji podatkowej na hiszpańską.

Standardowa stawka VAT w Hiszpanii wynosi 16 proc. Obniżona stawka 7-proc. stosowana jest m.in. do dostaw produktów żywnościowych (poza alkoholem), wody, farmaceutyków, prywatnych mieszkań, a także do krajowych przewozów pasażerów i ich bagażu, usług hotelowych, usług świadczonych przez restauracje, kina i teatry. Preferencyjna stawka 4-proc. ma zastosowanie m.in. dla dostaw mleka, chleba, mąki, sera, jaj, owoców i warzyw, książek i czasopism, samochodów i protez dla niepełnosprawnych.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK