| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Hiszpanii

Jak założyć firmę w Hiszpanii

Hiszpania ma prosty i przyjazny dla firm system podatkowy. Obciążenia przedsiębiorcy podatkami są porównywalne z występującymi w Polsce. Założenie firmy trwa ok. 6-8 tygodni, a koszt z tym związany to około 1,4 tys. euro.

Według niej przedsiębiorca może skorzystać z wielu ulg podatkowych, głównie w postaci kredytu podatkowego, m.in. w przypadku reinwestycji zysku z przeniesienia aktywów, dokonywania inwestycji w technologie przyjazne środowisku, inwestowania w badania i rozwój lub podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników i prowadzenia działalności eksportowej. Strata z lat ubiegłych może być odliczana od dochodu przez 15 kolejnych lat.

W przypadku gdy spółka-matka posiada przynajmniej 75 proc. udziałów w spółce-córce, obie spółki mogą być opodatkowane od skonsolidowanych dochodów jako grupa podatkowa. Postanowienie o utworzeniu grupy podatkowej musi być zatwierdzone przez zgromadzenie akcjonariuszy i notyfikowane organom podatkowym.

Szczególne regulacje, zaliczane do najkorzystniejszych w Europie, dotyczą holdingów (ETVE). Dochody uzyskane przez hiszpańskie spółki holdingowe uzyskane za granicą, jak również zyski ze sprzedaży udziału w holdingu przez udziałowca są po spełnieniu pewnych warunków zwolnione z CIT w Hiszpanii.

- Dywidendy, odsetki i zyski z przeniesienia własności kapitału podlegają co do zasady opodatkowaniu podatkiem u źródła, którego stawka wynosi 18 proc. Stawka ta w przypadku wypłaty dochodów osobom zagranicznym może być obniżana na mocy zawartych przez Hiszpanię umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub - w przypadku spółek z siedzibą w UE - na mocy przepisów hiszpańskich implementujących Dyrektywę UE dotyczącą opodatkowania spółek-matek i spółek-córek różnych państw członkowskich. Hiszpania stosuje specjalny reżim podatkowy dla spółek posiadających zagraniczne spółki-córki, jak i niektórych form venture capital i funduszy inwestycyjnych - tłumaczyła Monika Ławnicka.

Dodała, że inwestując w Hiszpanii trzeba pamiętać, że Wyspy Kanaryjskie, Kraj Basków i Nawarry mają specyficzne regulacje w zakresie opodatkowania CIT.

Hiszpański PIT jest podatkiem progresywnym. Na stawkę PIT składa się stawka ogólna i stawka lokalna (w zależności od miejsca zamieszkania podatnika). Minimalna stawka zbiorcza wynosi 24 proc. (dla dochodu do 17 360 euro), zaś maksymalna - 43 proc. (dla dochodu powyżej 52 360 euro).

- Dochody z pracy wykonywanej za granicą przez hiszpańskiego rezydenta, pod pewnymi warunkami, są zwolnione z opodatkowania do kwoty odpowiadającej 60 100 euro rocznie. Szczególne regulacje obowiązują natomiast w zakresie dochodów z oszczędności (głównie odsetki oraz dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych), które podlegają opodatkowaniu 18-proc. PIT - tłumaczyła Aleksandra Kacperczyk.

Stwierdziła również, że nierezydenci pracujący w Hiszpanii mogą wybrać pomiędzy opodatkowaniem PIT na zasadach stosowanych w przypadku rezydentów a specjalnym reżimem podatkowym dla nierezydentów. W tym drugim przypadku odprowadzają oni podatek tylko od dochodów osiąganych w Hiszpanii według stawki 24 proc. Reżim ten może być stosowany również przez pierwszych pięć lat od zmiany rezydencji podatkowej na hiszpańską.

Standardowa stawka VAT w Hiszpanii wynosi 16 proc. Obniżona stawka 7-proc. stosowana jest m.in. do dostaw produktów żywnościowych (poza alkoholem), wody, farmaceutyków, prywatnych mieszkań, a także do krajowych przewozów pasażerów i ich bagażu, usług hotelowych, usług świadczonych przez restauracje, kina i teatry. Preferencyjna stawka 4-proc. ma zastosowanie m.in. dla dostaw mleka, chleba, mąki, sera, jaj, owoców i warzyw, książek i czasopism, samochodów i protez dla niepełnosprawnych.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK