| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Hiszpanii

Jak założyć firmę w Hiszpanii

Hiszpania ma prosty i przyjazny dla firm system podatkowy. Obciążenia przedsiębiorcy podatkami są porównywalne z występującymi w Polsce. Założenie firmy trwa ok. 6-8 tygodni, a koszt z tym związany to około 1,4 tys. euro.

• joint venture za pośrednictwem S.A. lub S.L.

Monika Ławnicka, konsultant w zespole Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand, wyjaśniła, że pierwszym krokiem do założenia S.A. lub S.L. jest otrzymanie zaświadczenia z hiszpańskiego Centralnego Rejestru Handlowego potwierdzającego, że nazwa proponowana dla nowej spółki nie jest już używana przez inną spółkę. Kolejne kroki to: otwarcie rachunku bankowego i wpłata na ten rachunek kapitału zakładowego; podpisanie aktu założycielskiego spółki w obecności hiszpańskiego notariusza; uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej przez dyrektorów i udziałowców spółki - jeżeli będą to cudzoziemcy (NIF dla osób prawnych lub NIE dla osób fizycznych); uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej (NIF) przez spółkę; uiszczenie podatku od przeniesienia własności kapitału; rejestracja spółki w Rejestrze Handlowym; zgłoszenie inwestycji do Generalnej Dyrekcji Handlu i Inwestycji (DGCI) w Ministerstwie Gospodarki i Finansów; rejestracja spółki dla celów podatku od działalności gospodarczej (IAE); rejestracja spółki dla celów VAT; uzyskanie licencji na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w Urzędzie Miasta (licencja potwierdza, że dany rodzaj działalności jest zgodny z normami przewidzianymi przez plany urbanizacyjne miasta); rejestracja spółki dla celów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia wypadkowego pracowników, jak również rejestracja pracowników spółki dla celów ubezpieczeń społecznych.

WAŻNA LICZBA

32,5 proc. podstawowa stawka CIT w Hiszpanii

- Wszystkie procedury związane z utworzeniem spółki trwają od sześciu do ośmiu tygodni (dłużej, jeśli wymagane jest uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej dla członków zarządu). Przeciętny koszt założenia spółki dla S.A. wynosi około 1400 euro, zaś dla S.L. około 1140 euro - dodała Monika Ławnicka.

Jej zdaniem formalności przy zakładaniu oddziału istniejącej już spółki zagranicznej są podobne do występujących w przypadku tworzenia nowej spółki. Dodatkowo, dla oddziału należy ustanowić przedstawiciela dla celów podatkowych (osobę fizyczną lub prawną będącą hiszpańskim rezydentem).

W 2007 roku w Hiszpanii weszła w życie reforma podatku dochodowego od osób prawnych.

- W ramach reformy obniżona została stawka CIT do 32,5 proc. w 2007 roku i 30 proc. w 2008 roku (dla dużych przedsiębiorstw) oraz do 25 proc. dla małych i średnich przedsiębiorstw (stawka ta jest stosowana do pierwszych 120 202,41 euro dochodu, pozostały dochód opodatkowany jest stawką 30 proc.) - podkreśliła Aleksandra Kacperczyk.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK