| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak zdobyć dotacje na inwestycje z funduszy strukturalnych 2007-2013

Jak zdobyć dotacje na inwestycje z funduszy strukturalnych 2007-2013

Jestem właścicielką niewielkiej firmy produkcyjno-usługowej. Siedziba firmy znajduje się w Bydgoszczy. Chciałabym pozyskać środki z funduszy strukturalnych na unowocześnienie technologii produkcji i modernizację maszyn. Rozważam także możliwość zwiększenia produkcji i zatrudnienia dodatkowych pracowników. Wiem, że w latach 2004-2006 była możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycje przez małe firmy. Czy obecnie także będzie można pozyskać tego typu dotacje? Jakim programem warto się zainteresować?

Wspierane będą także przedsięwzięcia inwestycyjne firm związane z osiąganiem uznanych standardów nowoczesności, m.in. certyfikacji wytwarzanych produktów i świadczonych usług, certyfikacji w zakresie bezpieczeństwa i higieny procesów produkcyjnych, organizacji i zarządzania.

Zakłada się też bezpośrednie wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych w istniejących przedsiębiorstwach w zakresie ich dostosowywania do wymogów ochrony środowiska i innych wymogów wynikających z regulacji wspólnotowych.

W ramach osi priorytetowej przewiduje się również dotacje na promocję produktów (wyrobów, usług), które mają szansę stać się markami regionu. Zakłada się wspieranie przygotowania rynkowej oferty markowych produktów, wspieranie jej prezentacji na krajowych i zagranicznych imprezach wystawienniczych i targowych, a także wspieranie działalności eksportowej.

Ponadto priorytet przewiduje dofinansowanie rozwoju instytucji otoczenia biznesu, zwiększanie i zróżnicowanie oferty ich usług adresowanych do przedsiębiorców. Wsparcie obejmie uruchomienie nowych oraz wzmocnienie kapitałowe istniejących instytucji finansowego wsparcia przedsiębiorczości, funduszy pożyczkowych i funduszy poręczeniowych.

Jak widać, wachlarz możliwości pozyskania dofinansowania jest dość duży, a to tylko jeden z planowanych ośmiu priorytetów programu.

O środki będzie się można ubiegać na podobnych zasadach co w poprzedniej perspektywie finansowej. W niektórych obszarach wprowadzono także liczne ułatwienia mające na celu zwiększenie tzw. absorpcji środków z funduszy strukturalnych. Mniej jest zatem wymogów formalnych, które przedsiębiorca będzie musiał spełnić, aby otrzymać dofinansowanie.

Obecnie większość regionalnych programów operacyjnych została już zaakceptowana przez Komisję Europejską. W najbliższych miesiącach należy spodziewać się otwarcia rund aplikacyjnych w ramach poszczególnych priorytetów programu. Wówczas także poznamy szczegóły dotyczące sposobu składania wniosków, realizacji i oceny projektów. Warto jednak już dziś zacząć przygotowywać się do aplikacji o dofinansowanie, gdyż biorąc pod uwagę doświadczenia z lat ubiegłych, zainteresowanie dotacjami będzie z pewnością bardzo duże.

Na dofinansowanie w ramach opisywanego priorytetu 5 przeznaczone będą w latach 2007-1013 z funduszy strukturalnych 252 mln euro.

Dostęp do projektów Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw znajduje się na stronie internetowej www.funduszestrukturalne.gov.pl, zakładka programy operacyjne/programy regionalne.

Łukasz Kusak

ekspert w zakresie finansów i funduszy europejskich, pracownik redakcji

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK