| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jakie prawa ma przedsiębiorca, jeśli nie dostanie unijnej dotacji

Jakie prawa ma przedsiębiorca, jeśli nie dostanie unijnej dotacji

Czy można odwołać się od decyzji odmawiającej przyznania wsparcia ze środków unijnych?


Możliwość odwołania wynika z ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Ustanowione przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) wytyczne regulują procedurę wykorzystania środków odwoławczych, którymi są protest oraz wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Co do zasady, w ciągu 14 dni od momentu otrzymania informacji o nieprzyznaniu dofinansowania, przedsiębiorca może złożyć pisemny protest do instytucji oceniającej jego wniosek. Protest powinien zawierać wskazanie błędów, które w ocenie przedsiębiorcy zostały popełnione wraz z uzasadnieniem. W przypadku nieuznania racji przedsiębiorcy przez odpowiednią instytucję, w ciągu siedmiu dni od momentu otrzymania negatywnej odpowiedzi istnieje możliwość złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wniosek ten rozpatrywany jest przez instytucję zarządzającą danym programem lub przez ministra rozwoju regionalnego w ciągu jednego miesiąca. Treść wniosku powinna być oparta na zarzutach podniesionych wcześniej w ramach protestu. Uznanie wniosku za niezasadny kończy postępowanie w sprawie i pozbawia przedsiębiorcę możliwości podnoszenia dalszych zarzutów.

Uznanie zarzutów podniesionych w proteście lub w wyniku wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy powoduje skierowanie wniosku do ponownej oceny. Przepisy nie przewidują możliwości odwołania się od ponownej negatywnej oceny dokonanej w takim trybie.

Przepisy wydane przez MRR pozbawiają przedsiębiorców możliwości zwrócenia się do podmiotu spoza administracji publicznej o sprawdzenie zgodności działań urzędnika z prawem. Zgodnie z konstytucyjną zasadą działania administracji publicznej podmiot, który jest stroną w postępowaniu z instytucją administracji publicznej, dla ochrony swoich praw musi mieć gwarancję kontroli zgodności działań administracji publicznej z prawem przez niezależny sąd. Co więcej, orzecznictwo SN i NSA jednoznacznie wskazują, że decyzje wydawane przez administrację publiczną w zakresie udzielania wsparcia są decyzjami administracyjnymi i podlegają nadzorowi sądów administracyjnych. Taki zarzut podniósł również RPO, który skierował ustawę o zasadach prowadzenia polityki rozwoju do Trybunału Konstytucyjnego. Pozytywny wynik postępowania otworzyłby drogę przedsiębiorcom do obrony swoich praw przed sądami administracyjnymi. Podniosłoby to jakość postępowania o udzielanie wsparcia ze środków unijnych i zlikwidowałoby możliwość nadużywania uprawnień przez administrację publiczną, która będzie odpowiadać przed sądami administracyjnymi.

MICHAŁ TURCZYK

senior konsultant Accreo Taxand

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK