| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Bank doradza przedsiębiorstwom, jak skorzystać z unijnych dotacji

Bank doradza przedsiębiorstwom, jak skorzystać z unijnych dotacji

Bank nie tylko finansuje projekt, ale także informuje i doradza firmie, jak skorzystać z dotacji.


W okresie ostatnich lat, kiedy jeszcze na rynku funkcjonowały fundusze strukturalne, przedsiębiorcy oraz banki zdobyli pewne doświadczenie, poznali reguły rządzące tymi funduszami oraz instytucjami nimi zarządzającymi.

 

Przedsiębiorcy musieli nauczyć się współpracy z instytucjami oceniającymi wnioski o przyznanie dotacji i współpracy z firmami doradczymi, które często przygotowywały ich wnioski o dofinansowanie. Na bazie tych doświadczeń dziś można już pokusić się o zebranie postulatów przedsiębiorców. Są to oczekiwania kierowane pod adresem instytucji odpowiedzialnych za dystrybucję funduszy unijnych, firm doradczych, z którymi przedsiębiorcy współpracują w przygotowaniu projektu, oraz banków finansujących projekt, ale i prowadzących działania edukacyjno-doradcze.

 

Do oczekiwań kierowanych do instytucji zarządzających funkcjonowaniem poszczególnych programów z pewnością należy postulat uproszczenia procedur ubiegania się o pozyskanie dofinansowania dla realizowanego projektu. Postulat ten był często artykułowany i można przypuszczać, że w przypadku programów, które będą funkcjonować w ramach nowej perspektywy budżetowej, zostanie on zrealizowany. Pojawiają się sygnały, że przedsiębiorcy część dokumentacji będą składać dopiero przed zawarciem umowy o dofinansowanie projektu.

 

Banki to instytucje w szczególny sposób angażujące się w proces dystrybucji funduszy unijnych. Kierują do przedsiębiorców ofertę zawierającą element finansowania oraz szeroko pojmowanego wsparcia, które ma ułatwić przedsiębiorcy pozyskanie dotacji. Takie podejście zgodne jest z oczekiwaniami przedsiębiorców, którzy chcą, aby bank nie tylko finansował ich projekt, ale również potrafił skutecznie zaangażować się i wesprzeć ich na każdym etapie realizacji projektu.

 

Bank weryfikuje przedsięwzięcie od strony finansowej. W tym zakresie przedsiębiorcy oczekują od banku sprawności i elastyczności w ocenie projektów. Od firm doradczych przedsiębiorcy oczekują profesjonalizmu i sprawności w weryfikacji projektów oraz przygotowaniu dokumentacji projektowej. Bywa, że podmioty te muszą niejednokrotnie stwierdzić, że projekt nie kwalifikuje się do danego programu lub będzie słabo punktowany podczas oceny i ma znikome szanse na dotację.

 

Konieczne jest współdziałanie instytucji zaangażowanych w proces dystrybucji funduszy. Na część z nich przedsiębiorca nie ma bezpośredniego wpływu, zawsze jednak może decydować o wyborze banku. Ta zasada dotyczy również firm doradczych. Ponieważ jakość pracy doradcy, jego profesjonalizm ma duży wpływ na pozyskanie dotacji, warto przeanalizować rynek i zasięgnąć opinii z kilku źródeł, zanim podejmie się ostateczne decyzje o nawiązaniu współpracy.

 

Mariusz Nowak

 

Fortis Bank Polska

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK