| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Austriacki przedsiębiorca rozlicza się elektronicznie

Austriacki przedsiębiorca rozlicza się elektronicznie

Przedsiębiorcy działający w Austrii rozliczają się z organami podatkowymi głównie drogą elektroniczną. Obciążenia podatkowe w tym kraju kształtują się na średnim europejskim poziomie. CIT wynosi 25 proc., a efektywna stawka PIT może sięgać maksymalnie 50 proc.Austria jest atrakcyjnym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza dla holdingów oraz inwestorów zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową. Według Łukasza Postrzecha, starszego konsultanta w zespole doradztwa podatkowego Accreo Taxand, wśród krajów OECD Austria cieszy się opinią państwa o jednym z najbardziej sprzyjających inwestorowi klimacie.


Austriackie prawo spółek oferuje wiele różnych form prowadzenia działalności, dostosowanych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Gesellschaft mit beschraenkter Haftung, GmbH) należy do najczęściej spotykanych form, w jakiej prowadzi się działalność. Spółka ta zaczyna swoje istnienie z datą wpisu do rejestru działalności gospodarczej. W tej formie możliwe jest prowadzenie wszelkiego rodzaju działalności, z wyjątkiem ubezpieczeniowej, bankowości hipotecznej, funduszy inwestycyjnych i aktywności politycznej.


- Minimalny kapitał udziałowy wynosi 35 tys. euro, z czego przynajmniej połowa musi zostać wpłacona w formie pieniężnej - tłumaczy Łukasz Postrzech.


Koszty założenia spółki obejmują podatek od wniesienia kapitału w wysokości 1 proc., opłatę rejestracyjną, wynagrodzenie notariusza i opłaty za publikację informacji o spółce. Całkowity koszt utworzenia spółki wynosi w praktyce 10-15 proc. kapitału udziałowego. Rejestracja spółki trwa około dwóch tygodni. Inną formę prowadzenia działalności stanowi spółka akcyjna.


- Minimalny kapitał spółki akcyjnej (Aktiengesellschaft, AG) wynosi 70 tys. euro, zaś każda akcja musi mieć nominalną wartość w wysokości 1 euro lub wielokrotności tej kwoty - zwraca uwagę Łukasz Postrzech.


Zagraniczne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne mogą tworzyć w Austrii oddziały. W takim wypadku zagraniczna spółka zostanie wpisana do lokalnego rejestru w miejscu, gdzie jej oddział ma siedzibę. Oddział nie ma osobowości prawnej ani własnego kapitału zakładowego, zaś kapitał postawiony do jego dyspozycji podlega opodatkowaniu podatkiem kapitałowym. Z kolei spółka europejska (Societas Europaea, SE) tworzona jest poprzez przekształcenie już istniejącej spółki lub spółek, nie jest to więc forma przydatna do rozpoczynania działalności. Spółka jawna (Offene Gesellschaft, OG) może podejmować każdy rodzaj działalności. Wspólnicy są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK