| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Austriacki przedsiębiorca rozlicza się elektronicznie

Austriacki przedsiębiorca rozlicza się elektronicznie

Przedsiębiorcy działający w Austrii rozliczają się z organami podatkowymi głównie drogą elektroniczną. Obciążenia podatkowe w tym kraju kształtują się na średnim europejskim poziomie. CIT wynosi 25 proc., a efektywna stawka PIT może sięgać maksymalnie 50 proc.


Przynajmniej jeden partner spółki komandytowej (Kommanditgesellschaft, KG) ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za jej zobowiązania (komplementariusz), a przynajmniej jeden partner tej spółki odpowiada tylko do wysokości określonej we wpisie do rejestru (komandydariusz). Funkcję komplementariusza pełni często spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Tak ukształtowana forma, GmbH & Co KG, jest wybierana przez inwestorów z powodów podatkowych i organizacyjnych.


Spółka cicha (Stille Gesellschaft, stGes) nie jest odrębnym bytem prawnym i nie jest ujawniana publicznie. Jedynie właściciel spółki reprezentuje i zarządza nią, zaś cichy partner w zamian za wniesienie wkładu kapitałowego ma prawo do uczestniczenia w zyskach spółki (jego odpowiedzialność za straty spółki może być wyłączona).


JAK PRZESYŁAĆ DEKLARACJE

Deklaracje podatkowe (miesięczne i roczne) przesyłane są w Austrii w formie elektronicznej.


Dochody osób prawnych są opodatkowane stawką podstawową w wysokości 25 proc. Spółki ponoszące straty muszą płacić co kwartał minimalny podatek w wysokości 437,5 euro (dotyczy GmbH), 875 euro (AG) lub 6 tys. euro (SE). Przez pierwsze cztery kwartały działalności minimalny podatek dla spółek GmbH i AG obniżony jest do 273 euro. Minimalny podatek zaliczany jest na poczet przyszłych dochodów do opodatkowania.


- Straty z lat ubiegłych mogą być rozliczane z przychodami lat następnych bez ograniczeń - przypomina Łukasz Postrzech.


Szczególne przepisy regulują funkcjonowanie grup podatkowych, w skład których mogą wchodzić zarówno spółki-rezydenci, jak i struktury joint venture oraz spółki z terytorium Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadające oddziały w Austrii.


Jak tłumaczy Monika Ławnicka, konsultant w zespole doradztwa podatkowego Accreo Taxand, w celu skorzystania z takiej formy opodatkowania spółka-matka musi posiadać ponad 50 proc. udziałów w każdej ze spółek-córek. Wymagane jest również złożenie wniosku o utworzenie grupy, sygnowanego przez wszystkich jej członków i wiążącego prawnie na okres przynajmniej trzech lat. W ramach grupy, zyski uczestników mogą być rozliczane ze stratami pozostałych członków grupy.


Dywidendy wypłacane przez austriackie spółki udziałowcom- -rezydentom (będącym osobami prawnymi) są zwolnione z opodatkowania. Dywidendy oraz dochody austriackich spółek z tytułu udziału w zagranicznych spółkach są zwolnione z CIT, jeśli udział austriackiej spółki w spółce zagranicznej wynosi minimum 10 proc. nieprzerwanie przez okres jednego roku. W stosunku do dywidend otrzymywanych przez zagranicznych udziałowców, podatek u źródła wynosi 25 proc.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK