| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak zabezpieczyć swoje prawa z kontrahentem zagranicznym

Jak zabezpieczyć swoje prawa z kontrahentem zagranicznym

Czy zawierając umowę z kontrahentem zagranicznym, przedsiębiorca może zastrzec w umowie, że do zawartej transakcji będą stosowane polskie przepisy oraz że w przypadku sporu właściwym sądem do rozpoznania sprawy będzie sąd polski?Najlepszym sposobem na zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy jest zawarcie w umowie klauzuli wyboru prawa. Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy, najkorzystniej jest oczywiście poddać umowę prawu polskiemu. Jednak zgodnie z art. 25 par. 1 ustawy Prawo prywatne międzynarodowe (Dz.U. z 1965 r. nr 46, poz. 290 ze zm.), strony mogą poddać swe stosunki w zakresie zobowiązań umownych wybranemu przez siebie prawu, jeżeli pozostaje ono w związku z zobowiązaniem.


Stosunkowo bezpieczne wydaje się odwołanie do prawa jednego z większych krajów UE - stopień harmonizacji prawa prywatnego jest już wysoki (również za sprawą konwencji międzynarodowych), nie sprawia również nadmiernej trudności uzyskanie przepisów prawa obcego oraz obsługi prawnej w tym zakresie.


Nie jest rekomendowane odwoływanie się do prawa amerykańskiego. USA to kraj związkowy, w którym każdy stan posiada odrębny system prawny. Rozwiązania stosowane w poszczególnych stanach różnią się od siebie czasami bardzo istotnie. Ponadto Stany Zjednoczone nie są stroną wielu konwencji międzynarodowych, co może być kłopotliwe przede wszystkim w kontekście międzynarodowego postepowania cywilnego (co jednak nie jest przedmiotem tego artykułu).


Gdy strony nie dokonały wyboru prawa, o tym, jakie prawo będzie stosowane, rozstrzygają przepisy kolizyjne zawarte w prawie wewnętrznym państw, w których strony umowy mają miejsce zamieszkania bądź siedzibę lub w konwencjach międzynarodowych. Należy dodać, że powszechną zasadą jest stosowanie przepisów konwencji międzynarodowych przed przepisami prawa wewnętrznego.


Prawo wspólnotowe nie zawiera jednolitych przepisów kolizyjnych - rozstrzyga o tym prawo wewnętrzne każdego z krajów członkowskich, a także ratyfikowane przez nie konwencje - w szczególności Konwencja Rzymska o prawie właściwym dla zobowiązań umownych z 1980 roku (Dziennik Urzędowy C 027 z 26 stycznia 1998 r., str. 34-46). Chociaż nie jest ona aktem prawa wspólnotowego, to stanowi część acquis communautaire - do dokonywania jej wykładni władny jest Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Konwencja Rzymska z dniem 1 sierpnia 2007 r. zaczęła obowiązywać także w Polsce, zastępując w zakresie reguł kolizyjnych, dotyczących podmiotów z dwóch różnych krajów UE, rozwiązania zawarte w ustawie Prawo prywatne międzynarodowe.JAROSŁAW CHAŁAS

radca prawny, Partner Zarządzający, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK