| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zachęty dla inwestorów do prowadzenia działalności w Niemczech

Zachęty dla inwestorów do prowadzenia działalności w Niemczech

Reforma niemieckiego prawa, jaka miała miejsce w 2007 roku, ma duże znaczenie dla niemieckich przedsiębiorców, ale także dla polskich podmiotów działających na rynku niemieckim.Niemiecki parlament 25 maja 2007 r. zatwierdził reformę podatków od przedsiębiorstw od 2008 roku. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2008 r., obniżając obciążenia podatkowe spółek kapitałowych z prawie 39 proc. do mniej niż 30 proc. Rząd federalny chciałby uczynić Niemcy atrakcyjniejszym miejscem do lokalizacji inwestycji w konkurencji międzynarodowej i ma nadzieję, że reforma stworzy zachęty dla przedsiębiorstw zagranicznych do inwestowania w Niemczech. Jednocześnie dzięki stworzeniu lepszych warunków dla przedsiębiorstw niemieckich rząd oczekuje silnych impulsów dla niemieckiego rynku pracy. Najistotniejsze elementy reformy podatkowej dotyczą:


Spółka kapitałowa


Podatek dochodowy od osób prawnych zostanie obniżony z 25 proc. do 15 proc., a współczynnik ustalania podatku od działalności gospodarczej zostanie określony ryczałtowo w wysokości 3,5 proc. Podatek od działalności gospodarczej nie będzie mógł jednak w przyszłości stanowić kosztu uzyskania przychodu.


W sumie średnie obciążenie podatkowe wyniosłoby 29,83 proc. Tym samym Niemcy osiągnęłyby poziom średnioeuropejski. Dotychczas średnia stawka w wysokości 38,7 proc. obowiązująca w Republice Federalnej Niemiec była najwyższa w Europie.


Spółka osobowa


W odniesieniu do spółek osobowych powstanie możliwość zastosowania obniżonego opodatkowania zysków, które będą ponownie inwestowane w przedsiębiorstwo. Na wniosek zainteresowanego tezauryzowane zyski będą opodatkowane w wysokości jedynie 28,25 proc. Zyski wypłacone później będą opodatkowane później.


Podobnie jak w przypadku spółek kapitałowych, podatek od działalności gospodarczej nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu. W celu odciążenia spółek osobowych współczynnik zaliczania podatku od działalności gospodarczej na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie jednak podwyższony z 1,8 do 3,8 proc. W ten sposób przedsiębiorcy będą mogli większą część podatku od działalności gospodarczej skompensować z podatkiem dochodowym.


Bariera odsetkowa


Bariera odsetkowa ma na celu utrudnić przedsiębiorstwom międzynarodowym przenoszenie zysków do krajów o niższym opodatkowaniu. W tym celu ograniczona zostanie możliwość odliczania kosztów z tytułu odsetek. Będą one odliczalne w wysokości przychodów z tytułu odsetek, ale ponadto tylko do wysokości 30 proc. zysków przed uwzględnieniem przychodów i kosztów z tytułu odsetek oraz amortyzacji. Ograniczenie odliczalności odsetek nie będzie miało zastosowania, jeśli saldo kosztów i przychodów z tytułu odsetek nie przekroczy wolnej kwoty granicznej w wysokości 1 mln euro, jeśli przedsiębiorstwo nie należy do koncernu lub gdy stosunek kapitału własnego do kapitału obcego w przedsiębiorstwie nie jest gorszy niż w koncernie (klauzula Escape).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK