| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zachęty dla inwestorów do prowadzenia działalności w Niemczech

Zachęty dla inwestorów do prowadzenia działalności w Niemczech

Reforma niemieckiego prawa, jaka miała miejsce w 2007 roku, ma duże znaczenie dla niemieckich przedsiębiorców, ale także dla polskich podmiotów działających na rynku niemieckim.


Amortyzacja


Amortyzację degresywną całkowicie zastąpi liniowa, a granica odpisów jednorazowych dla składników majątkowych o niskiej wartości zostanie obniżona z dotychczasowych 410 euro do 150 euro. Składniki majątkowe podlegające zużyciu o kosztach nabycia w wysokości od 150 euro do 1 tys. euro należy ujmować w jednej pozycji zbiorowej, odnoszącej się do całego roku i amortyzować liniowo razem przez pięć lat.


Podatek od zysków


Na styczeń 2009 r. planowane jest ujednolicenie opodatkowania zysków kapitałowych. W przyszłości ma obowiązywać zryczałtowany podatek od zysków (Abgeltungssteuer) w wysokości 25 proc. Przestanie obowiązywać dotychczasowe postępowanie tzw. częściowego opodatkowania dochodów (Halbeinkünfteverfahren), zgodnie z którym opodatkowaniu podlegała tylko połowa dywidend i zysków spekulacyjnych, oraz zwolnienie z opodatkowania zysków z tytułu sprzedaży po zakończeniu okresu spekulacyjnego. Kompensata strat z tytułu sprzedaży akcji będzie w przyszłości możliwa jedynie z zyskami z tytułu sprzedaży akcji.

DAMIAN WYPIOR

adwokat z niemieckiej kancelarii Bunk alliance w Worms

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK