| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Bank pomaga przy rozliczeniu projektu z unijnym dofinansowaniem

Bank pomaga przy rozliczeniu projektu z unijnym dofinansowaniem

Ostatnim etapem, który przedsiębiorca musi zrealizować, aby otrzymać wypłatę dotacji, jest przygotowanie końcowego rozliczenia projektu wraz z wnioskiem o płatność. Bank może w tym wesprzeć przedsiębiorcę.Wypłata dotacji jest uzależniona od realizacji projektu zgodnie z umową o dofinansowanie. Aby dokładnie wywiązać się ze wszystkich postanowień w niej zawartych, najlepiej już w momencie przygotowywania wniosku zapoznać się z projektem umowy, aby mieć wiedzę o zobowiązaniach, jakie zaciąga firma w momencie jej podpisywania.


Umowa zawarta z bankiem stanowi narzędzie do realizacji umowy o dofinansowanie projektu. Zawierając umowę kredytową, przedsiębiorca może wykazać we wniosku o dotacje, iż ma zapewnione źródła finansowania projektu. Jest to podstawowy efekt funkcjonowania tej umowy. Należy jeszcze zwrócić uwagę na ważny aspekt. Umowa precyzyjnie określa przedmiot inwestycji oraz warunki, na jakich transakcja będzie realizowana. Z punktu widzenia umowy o dofinansowanie, istotny jest element kontroli realizacji umowy kredytowej wykonywany przez bank. Przedsiębiorca nie może samodzielnie zmienić celu, jaki został określony w umowie kredytowej.


Nie należy tego postrzegać w kategorii utrudnienia czy braku elastyczności ze strony banku. Rozwiązanie to chroni przedsiębiorcę przed samowolną zmianą przedmiotu inwestycji, a tym samym przed naruszeniem umowy o dofinansowanie projektu. Takie działanie ze strony firmy w dalszej perspektywie skutkowałoby odmową wypłaty dotacji.


Takie podejście banku daje przedsiębiorcy pewność, iż w momencie rozliczania inwestycji nie spotka się z zarzutem samowolnej zmiany umowy o dofinansowanie. Bank w tym momencie staje się niejako gwarantem realizacji umowy o dofinansowanie zgodnie z określonymi w niej celami.


Kolejnym rozwiązaniem oferowanym przez bank usprawniającym obsługę i rozliczenie inwestycji realizowanej z dofinansowaniem funduszy unijnych jest prowadzenie wydzielonego rachunku bankowego przeznaczonego do obsługi realizowanego przedsięwzięcia. Rozwiązanie to daje firmie możliwość kontroli przepływów pieniężnych związanych z inwestycją, a w czasie przyszłych kontroli zapewnia dostęp do precyzyjnej informacji w krótkim czasie.


Natomiast pośrednio bank wpływa na planowanie i późniejszą realizację inwestycji w momencie analizy wniosku kredytowego, kiedy weryfikuje przyjęte przez przedsiębiorcę założenia oraz prognozowane efekty realizacji inwestycji. Jest to bardzo istotne działanie, ponieważ po zakończeniu realizacji inwestycji firma będzie m.in. rozliczana z wykonania przedstawionych we wniosku prognoz.

Mariusz Nowak

Fortis Bank Polska

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »