| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Niemcy oferują wiele form prowadzenia działalności

Niemcy oferują wiele form prowadzenia działalności

Niemiecki system prawny oferuje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w licznych formach organizacyjnych. Najpierw należy dokonać wstępnego zgłoszenia, wybrać formę prawną, a następnie uzyskać wpis do właściwego rejestru.


- Charakterystyczną cechą dla niemieckiego systemu podatkowego jest obowiązkowa składka (Solidaritäszuschlag) w wysokości 5,5 proc. - dodaje Michał Galejczuk.


Osoby prawne posiadające siedzibę lub miejsce efektywnego zarządu na terenie Niemiec podlegają podatkowi od osób prawnych. Stawka podatku od osób prawnych w Niemczech wynosi 25 proc. Obejmuje zarówno zyski zatrzymane, jak i te podlegające dystrybucji w drodze dywidendy. W odniesieniu do dywidend wypłacanych podstawowa stawka podatku wynosi 20 proc.


- Stawka ta jednak może podlegać redukcji z uwagi na to, że Niemcy implementowały dyrektywę o wspólnym systemie opodatkowania spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich - stwierdzi Mateusz Stańczyk.


Natomiast dywidendy otrzymywane przez spółki niemieckie oraz oddziały przedsiębiorców zagranicznych podlegają zwolnieniu od opodatkowania. Wynika to z wprowadzenia w niemieckim prawie tzw. zwolnienia partycypacyjnego. Osoby prawne podlegają również podatkowi handlowemu.


Od 1 stycznia 2007 r. podstawowa stawka VAT została podwyższona z 16 do 19 proc. Stawka preferencyjna 7-proc. znajduje zastosowanie w odniesieniu do produktów takich, jak żywność, gazety, transport publiczny. Niektóre usługi, np. bankowe czy medyczne, są zwolnione z VAT.


Warto zwrócić uwagę na fakt, że niemieckie przepisy o VAT są o wiele korzystniejsze w przypadku importu towarów niż polskie rozwiązania w tym zakresie. Stąd też wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na import towarów spoza Unii do Polski poprzez Niemcy. W Niemczech taki import towarów będzie zwolniony z VAT, natomiast dostawa towarów z Niemiec do Polski zostanie rozliczona jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.


- W ten sposób dla polskiego podatnika VAT pozostanie neutralny, zaś przy imporcie dokonanym w kraju musiałby on najpierw zapłacić VAT importowy, który mógłby odzyskać dopiero w kolejnym okresie rozliczeniowym - konkluduje Mateusz Stańczyk.


WAŻNA LICZBA

25 proc. - wynosi w Niemczech podstawowa stawka CIT


Ile wynosi skala PIT w Niemczech

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl


PRZYDATNE ADRESY

www.steuerliches-info-center.de

www.invest-in-germany.com

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Tarnowska

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym. Doradza w zakresie szeroko pojętego prawa handlowego, cywilnego oraz podatkowego, m.in. w procesach przekształcenia i łączenia spółek. Posiada doświadczenie w obsłudze korporacyjnej spółek, w tym podmiotów notowanych na rynku papierów wartościowych. Reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Zajmuje się bieżącą obsługą prawno-podatkową klientów. Koordynuje pracę doświadczonego zespołu prawników, specjalizujących się w doradztwie prawnym oraz podatkowym, prowadzonym na rzecz klientów Kancelarii.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK