| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Dotacje na badania, a później na ich komercyjne wdrażanie

Dotacje na badania, a później na ich komercyjne wdrażanie

Wydatki na wdrożenie nowoczesnych technologii oraz na badania naukowe przekładają się na podniesienie poziomu innowacyjności przedsiębiorstw. Takie działania chętnie finansuje Unia Europejska.


Polscy przedsiębiorcy nie kwapią się do inwestowania w innowacyjne rozwiązania. Ten problem dotyczy w szczególności rozwiązań, które są efektem badań naukowych (B+R). Tymczasem w innych państwach prace B+R są jednym z najważniejszych aspektów działalności przedsiębiorstw.


To, że w Polsce jest potencjał na tworzenie nowych rozwiązań technologicznych na poziomie światowym, pokazują duże korporacje (np. Motorola czy Microsoft), które lokują u nas centra badawczo-rozwojowe. By zachęcić polskich przedsiębiorców do podobnych działań i wykorzystywania potencjału naukowców i inżynierów, w latach 2007-2013 (w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka) wygospodarowano ponad 2,2 mld zł na finansowanie badań naukowych. Jeśli zakończoną się one sukcesem, firma dostanie kolejną dotację na komercyjne wykorzystanie ich wyników.


Pieniądze na badania naukowe mają sfinansować tylko takie projekty, które doprowadzą do stworzenia prototypu nowego rozwiązania technicznego. Nie jest przy tym ważne, czy będzie to maszyna, nowa substancja chemiczna czy rozwiązanie organizacyjne. Badania mogą zostać prowadzone przez przedsiębiorców, grupy przedsiębiorców (samodzielnie lub we współpracy z jednostkami naukowymi) lub też zlecone na zewnątrz. Maksymalna wysokość unijnej dotacji na sfinansowanie badań naukowych to 70 proc. wszystkich kosztów, jakie ponosi firma. Należy jednak spodziewać się, że w rzeczywistości będzie ona niższa.


Maksymalna wartość projektu inwestycyjnego, liczona w wartość kosztów kwalifikowanych (pokrywanych ze środków unijnych), nie może przekroczyć 50 mln euro. Wysokość wkładu własnego firmy jest określona przez mapę pomocy publicznej i waha się - w zależności od lokalizacji przedsiębiorstwa - od 30 do 70 proc.


Dobra wiadomość: z dotacji inwestycyjnych będą mogły skorzystać firmy, które wzięły udział w programie Inicjatywa Technologiczna I, od początku roku prowadzonym przez resort nauki (300 mln zł trafi do firm i jednostek naukowo-rozwojowych na sfinansowanie badań naukowych). Dotacja z funduszy unijnych pozwoli na komercyjne wykorzystanie efektów prac naukowych.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK